Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce niepokojąco rośnie. To efekt potężnego ogniska SARS-CoV-2 na Śląsku. Po południu resort zdrowia podał najnowsze dane dotyczące zakażeń w Polsce. Niestety, poinformował także o 15 zgonach.
13.05.2020 | aktual.: 13.05.2020 17:43
Mamy 142 nowe przypadki zakażenia - poinformowało po południu na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. To oznacza, że łączna liczba nowych przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin sięgnęła 322 przypadków.
Resort poinformował także o kolejnych 15 zgonach, co oznacza, że w ciągu ostatniej doby zmarły 23 osoby.
Nowe przypadki zakażenia potwierdzono w województwach: śląskim (54), mazowieckim (51), dolnośląskim (12), łódzkim (11), małopolskim (7), opolskim (2), pomorskiem (2), warmińsko-mazurskim (1), wielkopolskim (1), zachodniopomorskim (1).
To oznacza, że w ciągu ostatniej doby, po raz kolejny, najwięcej zakażeń potwierdzono na Śląsku - 167.
Łączna liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 17 204 osób. 861 osób zmarło.
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażonych wciąż rośnie
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 4 marca. Był to mężczyzna z woj. lubuskiego, który wrócił z Niemiec. 20 marca mężczyzna opuścił szpital - po trzech testach, które potwierdziły, że jest już zdrowy.
12 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa - pacjentce z Poznania.
Resort zdrowia zdecydował wówczas o wprowadzeniu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a także przekształceniu pierwszych 19 szpitali w całej Polsce w tzw. szpitale jednoimienne, przeznaczone do leczenia osób zakażonych koronawirusem.
20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Marian Zembala: pokonamy pandemię na Śląsku
12 maja odnotowano w Polsce 595 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to największy dobowy przyrost zakażonych od początku epidemii w naszym kraju (poprzedni padł 19 kwietnia odnotowano wówczas 545 nowych przypadków). Większość zakażonych - aż 492 osoby - to mieszkańcy Śląska.
24 kwietnia odnotowano najwyższą w ciągu doby liczbę zgonów związanych z zachorowaniem na COVID-19. Zmarło wówczas 40 osób.
Koronawirus w Polsce. Etapy odmrażania gospodarki
Epidemia zmieniła życie Polaków. Wprowadzono wiele obostrzeń dotyczących swobody poruszania się Polaków, a także działalności obiektów handlowych i placówek kulturalnych, zamknięto szkoły, przedszkola i uczelnie. Wprowadzono nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Gospodarka niemal zamarła - wiele firm musiało zawiesić działalność, wiele osób z dnia na dzień straciło pracę.
Zobacz także: Koronawirus. "Solidarność" szykuje protesty. "Jesteśmy zorganizowani"
Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek. Ustalono także, że tak zwane godziny dla seniorów, w godzinach 10-12, obowiązują od poniedziałku do piątku.
Drugi etap "odmrażania" rozpoczął się 4 maja. Zostały otwarte hotele i miejsca noclegowe, centra handlowe, niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Od 6 maja mogą także działać żłobki i przedszkola.
Trzeci etap "odmrażania" rozpocznie się 18 maja. Otwarte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, poluzowane zostaną także obostrzenia dotyczące gastronomii - wprowadzona zostanie możliwość przyjmowania klientów w środku lokalu oraz otwarcia ogródków restauracyjnych.
Od 25 maja natomiast mają być uruchomione dodatkowe zajęcia opiekuńcze dla dzieci w klasach 1-3. Tego samego dnia do szkół powrócą ósmoklasiści oraz maturzyści, którzy będą potrzebować konsultacji z nauczycielami przed swoimi egzaminami.
Koronawirus na świecie. Najwięcej zakażonych w USA
Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w połowie grudnia ubiegłego roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Łącznie na całym świecie odnotowano od tego czasu już prawie 4,3 mln zakażeń. Zmarło ponad 293 tys. osób.
Obecnie najwięcej przypadków zakażeń jest w USA - jak wynika z danych Johns Hopkins University & Medicine - już ponad 1 mln 370 tys. osób, zmarło ponad 82 tys.
Także w Europie epidemia dała się dotkliwie we znaki. Ponad 230 tys. zakażonych jest w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii zakaziło się ponad 228 tys. osób, we Włoszech - ponad 221 tys., we Francji - ponad 178 tys., w Niemczech - ponad 173 tys.
Ponad 242 tys. zakażonych odnotowano już w Rosji.
Błyskawicznie rośnie też liczba zakażonych w Brazylii - sięgnęła już ponad 178 tysięcy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.