Trwa ładowanie...

Katowice. Miasto przejmie budynek, w którym mieszkał Kazimierz Kutz

Katowice przejmą od PKP budynek, w którym mieszkał kiedyś Kazimierz Kutz. Ma tam powstać placówka upamiętniająca śląskiego reżysera.
Share
Katowice. W budynku, w którym mieszkał Kazimierz Kutz, powstanie miejsce pamięci o artyście.
Katowice. W budynku, w którym mieszkał Kazimierz Kutz, powstanie miejsce pamięci o artyście.Źródło: UM Katowice
d1lxdy0

- Kazimierz Kutz zapisał się w historii Śląska i całego kraju zarówno jako wybitny reżyser, jak i promotor Śląska. Zależy nam na tym, by życie i twórczość reżysera zostały mocno zaakcentowane w przestrzeni miasta – m.in. w Szopienicach, w których się urodził, a później tworzył. Chcemy, by w tym miejscu powstał ośrodek poświęcony pamięci Kazimierza Kutza. Ma to być przede wszystkim miejsce spotkań, służące działalności edukacyjnej i kulturalnej. Obiekt będzie pełnił także funkcje muzealne: znajdą się w nim pamiątki i rzeczy związane z reżyserem – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowice. Miasto przejmie budynek, w którym mieszkał Kazimierz Kutz

We wrześniu ubiegłego roku Katowice pozyskały od osób prywatnych dwa mieszkania przy Placu Ogród Dworcowy 4 i 5, w tym jeden lokal w budynku, w którym mieszkał kiedyś Kazimierz Kutz. Miasto podjęło też rozmowy ze spółką PKP w sprawie pozostałych lokali, z zamiarem docelowego nabycia wszystkich lokali w budynku nr 4. Efektem tych rozmów jest wydane rozporządzenie prezydenta Katowic, w sprawie nieodpłatnego przejęcia przez miasto od Polskich Kolei Państwowych udziałów w prawie współwłasności gruntu oraz w prawie współwłasności budynków mieszkalnych położonych przy Placu Ogród Dworcowy 4 i 5, wraz z obiektami infrastruktury technicznej. Kolejnym krokiem będzie podpisanie aktu notarialnego, dzięki któremu Katowice staną się właścicielem tych nieruchomości. Akt notarialny w tej sprawie zostanie popisany w środę 31 marca.

d1lxdy0

Kazimierz Kutz, razem z rodziną, przeprowadził się do mieszkania przy Placu Ogród Dworcowy w 1937 roku. To miejsce, które miało ogromny wpływ na reżysera, jego wrażliwość oraz późniejszą twórczość. Utworzenie w tym miejscu ośrodka poświęconego Kazimierzowi Kutzowi to kolejna forma upamiętnienia wybitnego katowiczanina. 16 lutego br. wręczona została pierwsza w historii nagroda imienia Kazimierza Kutza, a laureatką została Anna Dymna.

Tłit - Radosław Fogiel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lxdy0

Podziel się opinią

Share
d1lxdy0
d1lxdy0
Więcej tematów