RegionalneŚląskChorzów. "Mobilniok abo życie". Ostrzegające napisy po śląsku na przejściach dla pieszych

Chorzów. "Mobilniok abo życie". Ostrzegające napisy po śląsku na przejściach dla pieszych

"Fest ruchliwo sztrasa!" czy "Dej pozór na banka!" - takie komunikaty po śląsku ostrzegają pieszych w Chorzowie przed nieostrożnym wejściem na pasy.

Śląskie. Taki komunikat po śląsku ostrzega pieszych w Chorzowie przed nieostrożnym wejściem na pasy.
Śląskie. Taki komunikat po śląsku ostrzega pieszych w Chorzowie przed nieostrożnym wejściem na pasy.
Źródło zdjęć: © UM Chorzów

Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych oraz zwrócenie uwagi na wciąż zbyt częste incydenty z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Śląskie napisy pojawiły się niedawno w pobliżu pierwszych chorzowskich przejść dla pieszych. Oprócz dwóch wspomnianych wyżej napisów pojawiło się też hasło "Mobilniok abo życie", które nawiązuje do problemu korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez pasy. 

- Chcemy wraz z chorzowską policją wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób przechodzących przez pasy. W różnych miejscach w Chorzowie pojawią się takie napisy. Są po śląsku, co być może zainteresuje jeszcze więcej osób, które przystaną, będą chciały przeczytać, zrozumieć, a dzięki temu zwolnią przed przejściem lub odłożą telefon - tłumaczy Wiesław Ciężkowski, wiceprezydent Chorzowa.

Prof. Malinowski wprost o raporcie ONZ. Wytknął doradcy Dudy "nieuctwo"

Wyboru przejść dla pieszych dokonała chorzowska policja. Napisy znajdą się chociażby przy Rynku, a także na ulicach Czempiela, Strzelców Bytomskich czy Krzyżowej.

Chorzów. Bat na kierowców po narkotykach

Nowe urządzenie do szybkiej identyfikacji obecności narkotyków u osób jest już na wyposażeniu chorzowskich mundurowych. Wynik testu jest już po kilkunastu minutach.

AquilaScan jest elektronicznym urządzeniem do obiektywnej analizy i dokumentowania wyników badań przeprowadzonych za pomocą testów ToxWipe. Z mobilnego urządzenia można korzystać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Policjanci przypominają, że prowadzenie samochodu po narkotykach wiąże się z takimi samymi konsekwencjami prawnymi jak po spożyciu alkoholu. - Wszystkie narkotyki, z dopalaczami włącznie, zakłócają pracę zmysłów i znacznie obniżają zdolność prowadzenia samochodu nawet najbardziej doświadczonym kierowcom – oceniają policjanci.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śląskchorzówjęzyk śląski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)