Trwa ładowanie...

Bytom. Ma być jak w rodzinie. Nowy dom dla wychowanków pieczy opiekuńczej przy ulicy Piłsudskiego

Dziewięciu wychowanków znalazło już nowy dom w oficjalnie otwartej we wtorek Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej przy ulicy Piłsudskiego. To już ostatni - piąty tego rodzaju lokal otwarty w ramach realizowanego w Bytomiu projektu unijnego "Jak w rodzinie".
Share
Śląskie. Dziewięciu wychowanków znalazło nowy dom w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Piłsudskiego w Bytomiu.
Śląskie. Dziewięciu wychowanków znalazło nowy dom w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Piłsudskiego w Bytomiu.Źródło: UM Bytom
d2iv3o8

Na potrzeby Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 9 zaadaptowano dwa lokale mieszkalne oraz jedną oficynę o łącznej powierzchni ponad 190 metrów kwadratowych. Mieszkanie zostało umeblowane i odpowiednio wyposażone – poinformował we wtorek bytomski magistrat.

- Na remont i adaptację tych lokali ze środków budżetu miasta przekazaliśmy kwotę prawie 400 tys. zł, a na wyposażenie, na które złożyły się m.in. meble oraz sprzęty AGD - ponad 100 tys. zł - mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Dla wychowanków przygotowano cztery sypialnie, dwie łazienki, kuchnię oraz przestronny dzienny pokój, w którym wspólnie mogą spędzać czas.

d2iv3o8

- Warunki, jakie zapewniono dzieciom są zbliżone do tych, jakie panują w rodzinie, a wychowawcy koncertując się na pracy z podopiecznymi zwracają uwagę na uczenie ich samodzielności, pokazywanie normalnego codziennego życia, którego większość z wychowanków nie znała – informuje bytomski magistrat.

Bytom. 10 placówek pieczy opiekuńczo-wychowawczej

W ostatnich latach instytucjonalna piecza zastępcza w Bytomiu przeszła duże zmiany. W 2018 r. utworzono Centrum Usług Wspólnych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz uruchomiono 5 nowych lokali.

Oprócz lokalu przy ul. Piłsudskiego utworzono cztery takie placówki: przy ul. Moniuszki, Sądowej, Piekarskiej i Miarki. Całkowity koszt projektu to ponad 7 mln złotych.

d2iv3o8

Czy już "dostał po łapach"? Wiceminister odpowiedział Ryszardowi Terleckiemu z PiS

Miasto dysponuje łącznie 10 placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, a każda z nich zapewnia 14 miejsc, maksymalną liczbę, jaką dopuszcza ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Bytom. Przeprowadzka ze Stolarzowic do Śródmieścia

Obecnie w nowym domu przy ul. Piłsudskiego mieszka dziewięcioro dzieci przeniesionych ze zlikwidowanej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Szansa dla Dziecka" w Stolarzowicach.

d2iv3o8

To efekt zmian, jakie w ostatnich latach w kraju przeprowadzone zostały w związku z reorganizacją funkcjonowania instytucjonalnej pieczy zastępczej. W POW nr 9 docelowo będzie mieszkać 14 dzieci.

Z domownikami nowej placówki spotkał się prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Mam nadzieję, że znajdziecie tu spokój i dobre warunki do nauki, rozwijania swoich zainteresowań - mówił prezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2iv3o8

Podziel się opinią

Share
d2iv3o8
d2iv3o8
Więcej tematów