Bielsko-Biała. Rusza II Festiwal Ekodzieło. Inspiracją Tajemniczy Ogród
II Festiwal Ekodzieło, łączący działania artystyczne z ekologią, rozpocznie się w piątek, 4 czerwca,w Bielsku-Białej. - Inspiracją do wydarzeń będzie tworzenie parku na niegrzebalnej części bielskiego kirkutu – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, organizatora imprezy.
Festiwal rozpocznie się w piątek wieczorem. W zabytkowej Willi Sixta w centrum miasta Galeria Bielska BWA przygotowała czytanie performatywe "Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz" Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze. Słowu towarzyszyła będzie muzyka Apostolisa Anthimosa. - Poezja kobiet w języku jidysz ma długą tradycję. Tworzona jest od ponad sześciu wieków. Jej rozkwit przypadł na 20. stulecie. To twórczość dojrzała i niejednokrotnie eksperymentatorska w formie, a jednocześnie będąca zapisem głęboko przeżytego, ludzkiego doświadczenia. Znajdziemy w niej portrety i autoportrety matek, żon, sióstr, kobiet zaangażowanych społecznie, zagłębionych w kręgach tradycji i domu, miłości i obcości. Bogaty i fascynujący świat kobiet tworzących w języku jidysz stał się dla nas dostępny dzięki znakomitym tłumaczeniom Joanny Lisek, Beli Szwarcman-Czarnoty i Karoliny Szymaniak – powiedziała Małgorzata Czyżewska.
Bielsko-Biała. Podczas festiwalu o współistnieniu międzykulturowym
W piątek odbędzie się też spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim, pisarzem, reżyserem i animatorem działań międzykulturowych, pt. "Pogranicze i sztuka pamięci". - Rozmawiać będziemy o ludziach pogranicza, o tych, którzy doświadczyli zerwania niejednego mostu, sąsiedzkich konfliktów, ale doświadczyli też od swych bliźnich wiele dobra, lecz pamięć o tym pozostaje ukryta – wyjaśnił Bożek.
Piątkowy wieczór zakończy czytanie performatywne "Ścieżki opowieści" Jacka Bożka z Klubu Gaja.
Podczas Festiwalu Ekodzieło odbędą się także warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla uczniów bielskich szkół oraz spacery dendrologiczne dla mieszkańców. Zaplanowano je na bielskim kirkucie 18 czerwca.
Festiwalowi Ekodzieło patronuje prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Realizowany jest z pieniędzy budżetu miasta we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.