Skubiszewski, Genscher i Dumas: Trójkąt Weimarski żyje
Inicjatorzy Trójkąta Weimarskiego, byli ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Krzysztof Skubiszewski, Hans-Dietrich Genscher oraz Roland Dumas - uważają, że ścisła polsko-niemiecko-francuska współpraca jest nadal nieodzowna dla dobrego funkcjonowania Unii Europejskiej.
W wydanym w Weimarze oświadczeniu byli szefowie dyplomacji stwierdzili, że Polska, Niemcy i Francja tworzą "wspólnotę interesów, której celem jest sukces Europy". Wezwali społeczeństwa i rządy trzech krajów do kontynuowania polityki "wspólnej odpowiedzialności" za rozwój europejskiej wspólnoty.
Skubiszewski, Genscher i Dumas spotkali się w Weimarze z okazji 15. rocznicy utworzenia Trójkąta Weimarskiego jako nieformalnej płaszczyzny trójstronnej współpracy.
Trójkąt Weimarski powstał 28 sierpnia 1991 r., w 252. rocznicę urodzin Goethego. Początkowo w spotkaniach uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych. Stopniowo współpracę rozszerzano inne resorty, m.in. kulturę i obronę. Odbył się też sześć spotkań na szczycie przywódców trzech krajów. Ostatni szczyt, zaplanowany na 3 lipca w Weimarze, nie doszedł do skutku z powodu choroby prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Jacek Lepiarz