InnowacjeSkóra palaczy starzeje się szybciej

Skóra palaczy starzeje się szybciej

Palenie tytoniu powoduje szybsze starzenie się skóry - nawet tych partii, które nie są regularnie wystawione
na działanie słońca - informuje marcowy numer pisma "Archives of
Dermatology".

Skóra palaczy starzeje się szybciej
Źródło zdjęć: © AFP

20.03.2007 | aktual.: 20.03.2007 14:40

Cechy skóry zniszczonej pod wpływem światła słonecznego są dobrze zbadane. Należą do nich szorstkość, zmarszczki, odbarwienia i bladożółta opalenizna. Zaawansowanie tego rodzaju starzenia skóry jest mierzone przy pomocy skal fotonumerycznych.

Dotychczas nie opracowano tego rodzaju skal do pomiaru stanu skóry nie wystawionej na działanie promieni słonecznych np. wewnętrznych stron ramion. Główną oznaką starzenia tego rodzaju skóry jest powstawanie zmarszczek.

Yolanda Helfrich wraz z kolegami z University of Michigan, analizowała fotografie 82 zdrowych ochotników - uczestników badania. Na podstawie zdjęć wewnętrznych stron ramion uczestników powstała 9-punktowa skala. Naukowców interesował stopień zniszczenia skóry i czynniki wpływające na starzenie skóry nie wystawionej na działanie słońca.

Wiek osób biorących udział w projekcie wahał się pomiędzy 22., a 91. rokiem życia, ze średnią wieku 56,1; 46% badanych stanowili mężczyźni, 54% kobiety. Wszystkich sfotografowano w tej samej pozycji przy pomocy profesjonalnego fotografa medycznego.

Dla każdej osoby wybrano 5 zdjęć do analizy przez trzech niezależnych badaczy-"sędziów". Wiek skóry na zdjęciach był oceniany w skali od zera (żadnych zmarszczek) do ośmiu (poważne, głębokie zmarszczki). Ponadto, przeprowadzono ankiety dotyczące zdrowia i stylu życia uczestników badania.

Osoby oceniające zdjęcia były zgodne, ich opinie nie różniły się o więcej niż jeden punkt w dziewięciostopniowej skali.

Wyniki analizy wykazały, że stopień zniszczenia skóry nie wystawionej na działanie promieni słonecznych jest zależny od ilości papierosów wypalanych dziennie, długości palenia i ilości paczek wypalanych w ciągu roku. Zależność ta rosła wraz z wiekiem badanych.

Nie wiadomo, jak skóra zabezpieczona przed słońcem starzeje się i jak palenie wpływa na ten proces. Zdaniem autorów pracy niezbędne są dalsze badania czynników wpływających na starzenie tego rodzaju skóry.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)