Skonfiskowany na granicach spirytus trafi do szpitali
400 litrów czystego spirytusu przekażą w
czwartek cieszyńskiemu szpitalowi śląscy celnicy. W piątek 250
litrów otrzyma szpital w Katowicach-Murckach. To alkohol
skonfiskowany przez celników, którego przepadek na rzecz Skarbu
Państwa orzekły sądy.
Przekazany w ten sposób spirytus może być wykorzystywany tylko do celów medycznych: do zabiegów dezynfekcyjnych i do wytwarzania leków. Szpitale deklarują to we wnioskach o darmowe przekazanie alkoholu - powiedziała rzeczniczka prasowa Izby Celnej w Katowicach, Elżbieta Gowin.
W zeszłym roku w ten sposób do śląskich szpitali trafiło bezpłatnie 4250 litrów przebadanego czystego spirytusu. Pozostałe rodzaje alkoholi konfiskowanych przez celników, jak wódka, koniak, brandy itp. oddawane są do Polmosów, gdzie poddawane są powtórnej rektyfikacji (powstaje alkohol techniczny).
Gowin przypomniała, że celnicy konfiskują codziennie różne towary i tylko część z nich mogą nieodpłatnie komuś przekazać. Przemycane lub podrabiane ubrania trafiają do domów dziecka, dobra kultury oddawane są do muzeów, żywe zwierzęta objęte międzynarodową ochroną przekazywane są do ZOO. Broń i narkotyki celnicy przekazują policji, która prowadzi w tych sprawach dalsze dochodzenie.
Pozostałe towary, po prawomocnym orzeczeniu sądu o ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa, sprzedawane są w drodze publicznego przetargu, do którego - z wyjątkiem sprzedaży samochodów - mogą stanąć jedynie uprawnione podmioty gospodarcze. Pieniądze uzyskane w ten sposób zasilają budżet państwa.
W ubiegłym roku śląscy celnicy łącznie odprowadzili do budżetu kwotę ok. 3,5 mld zł, uzyskaną głównie z VAT i akcyzy - to około 7% wpływów całej administracji celnej w Polsce.