Skok notowań rządu Tuska w ostatnim sondażu
We wrześniu, po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej
i związanej z tym dymisji rządu, notowania Rady Ministrów sprawującej władzę do czasu
powołania nowej zdecydowanie się poprawiły - wynika z sondażu CBOS.
23.09.2014 | aktual.: 23.09.2014 13:51
W porównaniu z sierpniem przybyło zwolenników rządu (o 12 punktów, do 35%), a zarazem ubyło jego przeciwników (o 7 punktów, do 37%); nieznacznie zmalała liczba badanych deklarujących obojętność wobec gabinetu Donalda Tuska (o 4 punkty, do 26%).
We wrześniu wzrosło także zadowolenie z polityki gospodarczej kończącego swoją działalność rządu. Przybyło respondentów uważających, że stwarza ona szanse poprawy sytuacji gospodarczej (o 9 punktów, do 31%), ubyło zaś tych, którzy są przeciwnego zdania (o 8 punktów, do 58%).
W ciągu ostatniego miesiąca wzrosło zadowolenie z tego, że na czele rządu stał Donald Tusk. We wrześniu wyrażało je czterech na dziesięciu badanych (40%, wzrost o 14 punktów), blisko połowa zaś (49%, spadek o 11 punktów) była niezadowolona.
Zadowolenie z szefa rządu stosunkowo najczęściej wyrażali absolwenci wyższych uczelni, badani niebiorący udziału w praktykach religijnych, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem, pracujący na własny rachunek, respondenci znajdujący się w dobrej sytuacji materialnej, mieszkańcy miast największych oraz najmniejszych (do 20 tys. ludności), a także najstarsi respondenci. Aprobatę ustępującego premiera częściej deklarowali badani o lewicowej i centrowej orientacji politycznej niż osoby identyfikujące się z prawicą. Z kolei niechęć do Donalda Tuska jako premiera relatywnie najczęściej wyrażali najmłodsi badani (w wieku 18–24 lata), respondenci znajdujący się w trudniejszym położeniu materialnym, biorący udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, a w grupach społeczno-zawodowych – uczniowie i studenci, robotnicy wykwalifikowani oraz renciści.
Badanie CBOS przeprowadzono między 11 a 17 września metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, na reprezentatywnej próbie losowej 946 dorosłych Polaków.