PolskaSkład Komisji Historycznej niewłaściwy?

Skład Komisji Historycznej niewłaściwy?

Polscy biskupi powołali Komisję Historyczną, która ma zbadać działania służb bezpieczeństwa PRL wobec duchownych. Przedmiotem jej badań mają być akta Instytutu Pamięci Narodowej. Publicysta "Newsweeka" Tomasz Terlikowski jest zaskoczony składem komisji, Zbigniew Nosowski z miesięcznika "Więź" uważa, że skład jest właściwy.

Terlikowski podkreśla, że w komisji nie znaleźli się historycy Instytutu Pamięci Narodowej, którzy od wielu lat badają akta bezpieki. Idealnym członkiem komisji byłby dla publicysty profesor Jan Żaryn, który jest wybitnym znawcą najnowszej historii Kościoła i od wielu lat z ogromną rzetelnością bada dokumenty bezpieki na temat Kościoła.

Redaktor naczelny miesięcznika "Więź" Zbigniew Nosowski uważa, że skład komisji jest jak najbardziej właściwy, ale wyniki jej działań będą zależały od kompetencji przyznanych komisji przez Konferencję Episkopatu Polski.

W komisji będą pracować: prawnik, profesor Wojciech Łączkowski z Poznania, prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy- profesor prawa Zbigniew Cieślak, historyk z Papieskiej Akademii Teologicznej- ksiądz profesor Jacek Urban i historyk z Uniwersytetu Śląskiego- ksiądz profesor Jerzy Myszor. Informacje o dokładnym zakresie prac komisji mają być ogłoszone dziś przez Konferencję Episkopatu Polski.

Tomasz Terlikowski obawia się jednak, że doświadczenie większości poprzednich komisji powołanych przez Episkopat wskazuje na to, że miały one na celu jedynie trwanie i pojawianie się w sytuacji, gdy wybuchał jakiś skandal jak na przykład w przypadku komisji duszpasterskiej troski o Radio Maryja.

Komisja historyczna ma opracować publikację naukową. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Piotr Libera powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej, że publikacja ta ma ukazać "istotę komunistycznego systemu totalitarnego, miejsce w tym systemie służb bezpieczeństwa oraz ofiary tych służb wśród duchownych".

Teraz Episkopat zwróci się do IPN o pomoc, która ma polegać na tym, że członkowie Komisji Historycznej przy pomocy historyków z Instytutu określą wstępne, główne kierunki badawcze.

Decyzję o powołaniu tej Komisji Historycznej podjęła Rada Stała obradująca z biskupami diecezjalnymi 25 sierpnia na Jasnej Górze.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)