Skarby krakowskiego Rynku w stołecznym muzeum
Zabytki z późnego średniowiecza odnalezione
podczas wykopalisk pod powierzchnią krakowskiego Rynku można
oglądać od piątku w Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Wśród
najciekawszych eksponatów są srebrny denar Władysława Łokietka,
skórzane średniowieczne buty i kości do gry.
Warszawska wystawa prezentuje wyniki badań wykopaliskowych, prowadzonych na Rynku Głównym w Krakowie jesienią 2004 r. przez zespół pod kierunkiem Emila Zaitza z krakowskiego Muzeum Archeologicznego.
W trakcie prac w wykopie kanalizacyjnym ekipa natrafiła na warstwy gliniaste, zawierające ponad 35 tys. zabytków archeologicznych z późnego średniowiecza. Na warszawską wystawę przywieziono najciekawsze znaleziska.
Są tutaj zabawki dziecięce (w tym miniaturowy drewniany mieczyk), dwie srebrne monety z XIV w. (w tym denar Władysława Łokietka)
, paciorki i liczne fragmenty drewnianych i glinianych naczyń. Jednym z najciekawszych obiektów jest plakietka miedziana z gotyckimi literami alfabetu łacińskiego - wylicza Halina Czubaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Wykopaliska na Rynku odsłoniły także podwaliny i fragmenty drewnianych kramów z XIV wieku, ciągnących się wzdłuż północnej części Sukiennic, oraz relikty późniejszych budowli, m.in. murów gotyckiego i renesansowego Ratusza.
Twórcy wystawy na 19 planszach zilustrowali i opisali wszystkie odkrycia architektoniczne z Rynku, a także przedstawili rekonstrukcję odkrytych kramów. Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Warszawie będzie czynna do 2 kwietnia 2006 r.
Wykopaliska na krakowskim Rynku są związane z przebudową jego nawierzchni oraz wymianą całej znajdującej się tam instalacji. Renowacja ma zakończyć się w przyszłym roku. Przypada wtedy jubileusz 750-lecia lokacji Krakowa.
Rynek Główny w Krakowie został wytyczony podczas lokacji miasta w 1257 r. Obecny kształt rynku krakowskiego powstał w XIX wieku po rozbiórkach większości budowli wznoszonych od XIII wieku i wielu przebudowach.