"Skarbiec" oszukał 241 osób
Zielonogórska prokuratura skierowała do
sądu akty oskarżenia przeciwko trojgu pracownikom zielonogórskiego
biura Polskiej Korporacji Finansowej "Skarbiec", którzy oszukali
241 klientów na kwotę ponad 200 tys. złotych - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze
Kazimierz Rubaszewski.
01.06.2006 | aktual.: 01.06.2006 11:51
Dwóm kobietom w wieku 31 i 42 lat, a także 24-letniemu mężczyźnie grozi kara 8 lat pozbawienia wolności.
Działalność "Skarbca" polegała na tworzeniu i zarządzaniu mieniem gromadzonym w ramach grup z udziałem konsumentów, w celu finansowania zakupów w systemie konsorcyjnym - wyjaśnił Rubaszewski.
Zainteresowani klienci zawierali umowy-kontrakty, w których wykazywali wartość zestawu kwotowego oraz ściśle określony cel- zakup. Mógł to być m.in. dom, mieszkanie, samochód, sprzęt AGD, RTV. Gotówka udzielana była wyjątkowo, pod warunkiem, że w ciągu 12 miesięcy klient okazał kserokopię dowodu zakupu towaru.
Zgodnie z zeznaniami świadków i pokrzywdzonych prawdziwe warunki umowy, termin uzyskania przydziału oraz rodzaj prowadzonej działalności były ukrywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli informowani, że jest to system kredytowy, a gotówkę otrzymają w przeciągu kilku dni lub tygodni. Oskarżeni nie mówili, że są to grupy samofinansujące się i kapitał tworzony jest z wpłat dokonanych przez uczestników systemu.
W toku śledztwa ustalono, że oskarżeni zatajali prawdziwe warunki umowy, wykorzystywali to, iż pokrzywdzeni nie czytali na miejscu warunków umowy. Zapewniali ich, że w niedługim czasie otrzymają pożyczkę. Zaprzeczali, aby był to system argentyński. Nie informowali także, że po rezygnacji lub wykluczeniu z systemu, wpłacone raty i opłata wstępna nie są zwracane.
Jak dodał rzecznik prokuratury, śledztwo dotyczy oszustw popełnianych przez pracowników. Niewykluczone jednak, że w toku dalszego postępowania wyjdzie na jaw, iż sprawcy działali na czyjeś polecenie i zgodnie z odgórnymi wytycznymi.