Świat"Skarb z Nimrud" ujrzy światło dzienne

"Skarb z Nimrud" ujrzy światło dzienne

Koalicja amerykańsko-brytyjska zamierza
udostępnić po raz pierwszy zwiedzającym "skarb z Nimrud" - jeden z
najpiękniejszych na świecie zespołów zabytków archeologicznych,
który dotychczas był przechowywany w podziemiach banku centralnego
w Bagdadzie.

07.06.2003 | aktual.: 07.06.2003 20:29

Zbiór ten, liczący 3 tys. lat, będzie eksponowany w czerwcu wraz z innymi zabytkami archeologicznymi ze zbiorów muzeum w Bagdadzie. "Skarb z Nimrud" decyzją reżimu Saddama Husajna był trzymany pod kluczem od momentu jego odkrycia pod koniec lat 80.

Na "skarb" składają się cenne przedmioty, głównie biżuteria, znalezione w grobach królowych i księżniczek asyryjskich z IX i VIII wieku p.n.e. W sumie jest to 650 bransolet, naszyjników, koron królewskich ze złota i półszlachetnych kamieni.

Jest to "jedno z największych odkryć XX wieku, dające się porównać z grobem Tutenchamona w Egipcie" - uważa naczelny kurator starożytności wschodnich w paryskim muzeum Luwru, Beatrice Andra Salvini.

"Skarb z Nimrud" odkryła w latach 1988-89 ekipa archeologów irackich. Został ukryty przez władze w skarbcu banku centralnego na początku lat 90., prawdopodobnie w związku z pierwszą wojną w Zatoce. Był tam przechowywany dotychczas i nie uległ zniszczeniu, mimo zalania podziemi banku, po upadku Bagdadu i częściowym splądrowaniu banku. Cenne obiekty nie zostały uszkodzone, wymagają jednak oczyszczenia.

Rzecznik koalicji powiedział, że skarb odzyskano ze skarbca bankowego, do którego klucze dostarczyli Irakijczycy. Według niego informacje o splądrowaniu muzeum w Bagdadzie są "znacznie przesadzone". Ze 170 tys. obiektów, które uważano za zaginione, faktycznie brakuje tylko ok. 3 tys. Na 8 tys. obiektów o unikalnej wartości brak tylko 47 - powiedział rzecznik.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)