Skąpstwo najbogatszych doprowadzi miliony do śmierci
Systematyczne niewywiązywanie się
przez najbogatsze kraje ze swych zobowiązań wobec krajów
rozwijających się doprowadzi do śmierci dziesiątków milionów
dzieci, a ekstremalny głód na świecie nie zostanie wykorzeniony,
jak planowano, do 2015 r.
Ogłoszony w niedzielę raport brytyjskiej organizacji humanitarnej Oxfam wskazuje na współodpowiedzialność krajów rozwiniętych, zwłaszcza ósemki najbardziej rozwiniętych (G-8), za to, że - jak się przewiduje - do roku 2015 umrze z głodu o 45 milionów więcej dzieci niż w ostatnim dziesięcioleciu, o 97 milionów więcej dzieci nie pójdzie do szkoły, a w Afryce subsaharyjskiej o 247 milionów osób więcej będzie musiało utrzymywać się za mniej niż jednego dolara dziennie.
Tymczasem - czytamy w dokumencie Oxfam - biedne kraje tytułem spłaty zadłużenia muszą zwracać bogatym 100 milionów dolarów dziennie.
Brytyjska organizacja humanitarna apeluje do krajów G-8, do Banku Światowego i Afrykańskiego Banku Rozwoju o darowanie długu biednym krajom i udzielenie im co najmniej 50 miliardów dolarów pilnej pomocy.
Według Oxfam, mimo iż w 1970 r. bogate kraje zobowiązały się przeznaczać rocznie na cele rozwoju w krajach biednych 0,7 proc. swego produktu krajowego brutto, w 30 lat później żaden z nich nie wywiązuje się z tego zobowiązania.
Jeśli pomocy udzielać się będzie w dotychczasowy sposób i w dotychczasowym tempie, Kanada wywiąże się ze swych zobowiązań do roku 2025, USA - do 2040, Niemcy zaś do roku 2087.