Trwa ładowanie...

Są kary w TVP po bulwersującym materiale. "Pragnę wyrazić ubolewanie"

W TVP Info ukazał się materiał na temat sytuacji emerytów, w którym znalazło się ujęcie nagranej od tyłu kobiety w poplamionej odzieży. Stanowi to ingerencję w prawo osoby do prywatności, może też naruszać jej godność - uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, który interweniował u władz Telewizji Polskiej. Jest odpowiedź prezesa TVP.

Prezes TVP Mateusz MatyszkowiczPrezes TVP Mateusz MatyszkowiczŹródło: PAP, fot: Albert Zawada
d1p0jmf
d1p0jmf

Chodzi o wyemitowany w TVP Info materiał dotyczący emerytów. W trakcie relacji pracownik stacji przeprowadzał wywiad na temat 13. i 14. emerytury. W drugiej części ekranu pokazano starszą kobietę w poplamionej z tyłu odzieży.

Sprawa zbulwersowała najpierw internautów. Następnie zajął się nią Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Stanowi to ingerencję w prawo do prywatności nagranej osoby (...). Może też naruszać jej godność (...). To, że nie widać twarzy danej osoby, nie oznacza, że wykluczona jest możliwość jej rozpoznania przez inne osoby" - przekonywał w piśmie do TVP zastępca RPO Stanisław Trociuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy rząd ma już pomysł na TVP. "Bardzo szybko"

Prezes TVP odpowiada. "Pragnę wyrazić ubolewanie"

RPO zwrócił się także do prezesa TVP o informacje na temat procedur ochrony prywatności i godności osób w emitowanych materiałach.

d1p0jmf

W odpowiedzi Mateusz Matyszkowicz przyznał, że przedstawienie przypadkowej starszej osoby w taki sposób "mogło naruszać nie tylko jej prawo do prywatności, ale przede wszystkim jej poczucie godności".

"Pragnę w tym miejscu wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji, która nigdy nie powinna mieć miejsca" - napisał Mateusz Matyszkowicz.

Są kary w TVP po bulwersującym materiale

Prezes TVP dodał, że "sposób realizacji, konstrukcja i wreszcie dopuszczenie do emisji powyższego materiału było niedopuszczalne uchybiało zasadom profesjonalizmu i etyki". Zaś "w stosunku do osób odpowiedzialnych za powstanie i emisję materiału zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe" - dodał.

Zastępca rzecznika RPO Stanisław Trociuk z prośbą o zbadanie sprawy zwrócił się także do przewodniczącego KRRiT. Odpowiedzi, jak wynika ze strony RPO, na razie nie otrzymał.

d1p0jmf

Czytaj także:

Źródło: RPO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1p0jmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p0jmf
Więcej tematów