Skąd wziął się homoseksualizm?

Homoseksualizm – jedna z największych i najtrudniejszych do rozwiązania tajemnic ewolucji – budzi kontrowersje nie tylko natury obyczajowej stwierdza Marcin Rotkiewicz w "Polityce".

31.03.2004 | aktual.: 31.03.2004 09:54

Skąd wziął się homoseksualizm? Wśród opinii na temat homoseksualizmu bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że preferowanie partnerów seksualnych tej samej płci jest sprzeczne z naturą. Badania pokazują jednak, że to nieprawda. – Homoseksualizm nie jest cechą specyficznie ludzką. Występuje u wielu zwierząt i to tych spośród najbardziej ewolucyjnie zaawansowanych grup jak ptaki i ssaki – mówi dr hab. Bogusław Pawłowski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W ludzkiej populacji mamy ok. 2–4 proc. gejów i 1–2 proc. lesbijek. To niedużo, ale ta niewielka liczba stanowi z ewolucyjnego punktu widzenia nie lada problem.

Homoseksualizm niewątpliwie wyklucza posiadanie dzieci (nie licząc związków kamuflujących, gdy homoseksualiści wiążą się z przedstawicielami przeciwnej płci z obawy przed społecznym ostracyzmem). Jak więc wytłumaczyć obecność gejów i lesbijek w ludzkiej populacji? Musi istnieć jakiś mechanizm, który tego typu skłonnościom pozwala przechodzić z pokolenia na pokolenie.

Wielu naukowców próbowało zmierzyć się z tym problemem. Było wiele hipotez i teorii na ten temat. Homoseksualizm na pewno ma wiele obliczy i tyleż przyczyn. Gdyby bowiem istniała tylko jedna, już dawno by ją odkryto. Zainteresowanych odsyłamy do publikacji w tygodniku "Polityka" - "Gej, gen, gęś" Marcina Rotkiewicza.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)