Trwa ładowanie...

Siostry zakonne wysłały list do RPO. Krytykują artykuł "Gazety Wyborczej"

Trzy elżbietanki z Poznania zwróciły się do rzecznika praw obywatelskich z prośbą o pomoc. Zakonnicom nie spodobał się tekst "Gazety Wyborczej", w którym ich funkcję sprowadzono do służących biskupów. Uznały, że doszło do dyskryminacji.
Share
Trzy elżbietanki zaprotestowały wobec stwierdzeń zawartych w artykule "Gazety Wyborczej"(źródło: archipoznan.pl)
Trzy elżbietanki zaprotestowały wobec stwierdzeń zawartych w artykule "Gazety Wyborczej"(źródło: archipoznan.pl)
d3qhzw1

"My, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, siostry Magdalena, Konstantyna i Franciszka, wyrażamy swój sprzeciw wobec dyskryminującego tekstu Piotra Żytnickiego opublikowanego w 'Gazecie Wyborczej'" - czytamy w liście otwartym "zakonnic, nie służących".

Elżbietankom nie spodobały się fragmenty, w których polskich biskupów opisano jako "żyjących w pałacach, w których siostry zakonne pracują jako służące". "Jedzenie podstawione pod nos, pranie zrobione, rachunki opłacone” - zaznaczono w tekście "GW".

"Nie jesteśmy ani służącymi podstawiającymi jedzenie pod nos, ani praczkami, ani posłańcami na pocztę, Panie Żytnicki! Pańskie słowa odbieramy jako dyskryminację kobiet i przejaw poniżania sióstr zakonnych, które żyją zgodnie z charyzmatem swoich zgromadzeń i zgodnie ze swoim przekonaniem" - twierdzą trzy siostry zakonne.

d3qhzw1

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Reakcja Piotra Zgorzelskiego na wpis Donalda Tuska

Jak zaznaczają, autor tekstu pisze o nich "lekceważąco, wyśmiewając je i ich życie". "Jego istotą jest modlitwa, ofiara, oddanie Bogu. Wiele sióstr naszego zgromadzenia wypełnia to powołanie, pomagając na co dzień ubogim i cierpiącym. Ta posługa nie jest także obca nam" - podkreślają.

Siostry chcą, by rzecznik praw obywatelskich zajął się tą sprawą z urzędu. "Przejawem dyskryminacji ze względu na płeć jest utrwalanie stereotypów dotyczących społecznych i kulturowych wzorców zachowania mężczyzn i kobiet, opierających się na przekonaniu o niższości lub wyższości jednej z płci" - podpierają się cytatem z rzecznika praw obywatelskich.

d3qhzw1

"(...) Zróbmy wszystko, aby przejawy dyskryminacji wobec kobiet, także zakonnic, były piętnowane, a jej propagatorzy – by zmienili swoje dyskryminujące nastawienie, czyli, mówiąc po chrześcijańsku, przeszli drogę nawrócenia" - apelują trzy elżbietanki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qhzw1

Podziel się opinią

Share
d3qhzw1
d3qhzw1
Więcej tematów