Sinice w bałtyckich kąpieliskach
W kilku kąpieliskach morskich na terenie województwa pomorskiego - Dębina, Poddąbie, Rowy Zachód (na zachód od ujścia rzeki Łupawy) oraz Dębki - służby sanitarne stwierdziły groźny dla zdrowia kąpiących się zakwit sinic - poinformował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku. W pozostałych nadmorskich miejscowościach w regionie można kąpać się bezpiecznie. Również w Zachodniopomorskim zamknięto kilka kolejnych kąpielisk.
Według epidemiologów, zakwitowi sinic sprzyjają m.in. wysokie temperatury i nasłonecznienie. Kontakt z sinicami może doprowadzić m.in. do podrażnień skóry i układu oddechowego. Napicie się wody, w której się namnożyły, może spowodować zatrucie pokarmowe, a nawet ostre uszkodzenie wątroby oraz ośrodkowego i obwodowego systemu nerwowego.
Sinice zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. W czasie tzw. zakwitów niektóre ich gatunki wydzielają substancje trujące.
Również Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie wprowadziła zakaz kąpieli w kolejnych kilku kąpieliskach w Zachodniopomorskiem - dwóch śródlądowych oraz dwóch nadmorskich.
Z powodu zakwitu sinic zakazano kąpieli w Bałtyku w Ustroniu Morskim i Sianożętach. Natomiast w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim oraz w Nowym Warpnie wystąpiły bakterie coli. W Jeziorze Nowowarpieńskim nie można kąpać się od 22 lipca. Wtedy stwierdzono w jego wodzie sinice. Te jednak zniknęły, lecz pojawiły się bakterie coli.
Zakazy obowiązują do odwołania.
Od kilkunastu dni na Pomorzu Zachodnim sanepid zakazuje kąpieli z powodu sinic lub bakterii coli w różnych kąpieliskach. Wydano już kilkanaście takich zakazów. Część odwołano. W Bałtyku nadal nie można się kapać m.in. w Gąskach, Sarbinowie, Chłopach, Mielenku, Mielnie, Unieściu i Łazach. Zakaz obowiązuje ciągle w kilku kąpieliskach śródlądowych w regionie. Oprócz wymienianych są to: Czarnocin nad Zalewem Szczecińskim, Węgorzyno oraz dwa szczecińskie kąpieliska: Dziewoklicz i Jez. Dąbskie.