Trwa ładowanie...
d2lwelx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Siły zbrojne Japonii ćwiczą odparcie hipotetycznej inwazji

Japońskie siły zbrojne rozpoczęły wielkie doroczne ćwiczenia "Siła ognia". Ich celem, jak wskazują przedstawiciele sektora obronności, jest zademonstrowanie zdolności do odparcia hipotetycznej inwazji na odległe japońskie terytoria.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Manewry japońskich sił
Manewry japońskich sił (PAP/EPA, Fot: Kimimasa Mayama)
d2lwelx

Agencja Associated Press podkreśla, że pod rządami premiera Shinzo Abego rośnie rola japońskich sił zbrojnych w kraju i za granicą. Obecne ćwiczenia uwzględniają nowe wytyczne w dziedzinie obronności, kładące nacisk na obronę odległych wysp. Kontekstem jest spór terytorialny z Chinami o niezamieszkane wyspy na Morzu Wschodniochińskim.

Rząd Abego przyjął w lipcu nową interpretację pacyfistycznej konstytucji japońskiej, napisanej pod kierunkiem USA po drugiej wojnie światowej. Konstytucja zezwala na użycie japońskich sił jedynie w samoobronie. Jednak w myśl nowej interpretacji dozwolone ma być teraz podjęcie działań w ramach tzw. zbiorowej samoobrony, czyli użycia siły w obronie zaatakowanych sojuszników. Japońska opinia publiczna jest w tej kwestii mocno podzielona.

W ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji, które rozpoczęły się u stóp góry Fudżi, uczestniczy 2,3 tys. żołnierzy, 20 samolotów i śmigłowców oraz 80 czołgów i pojazdów opancerzonych.

d2lwelx

Podziel się opinią

Share

d2lwelx

d2lwelx
Więcej tematów