Trwa ładowanie...
d1bqejp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Siły rządowe Ukrainy: kontrolujemy sytuację na lotnisku w Doniecku

Z Doniecka na Ukrainie docierają sprzeczne informację. W poniedziałek rano prorosyjscy separatyści zakomunikowali, że w pełni kontrolują lotnisko w tym mieście. Przed południem przedstawiciele władz ukraińskich oświadczyli, że to siły ukraińskie kontrolują sytuację. Ciężkie walki wokół lotniska w Doniecku trwają od miesięcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siły rządowe Ukrainy: kontrolujemy sytuację na lotnisku w Doniecku
(PAP/Inne:)
d1bqejp

Według komunikatu na stronie ukraińskiego ministerstwa obrony siły ukraińskie na lotnisku mają zapasy broni, amunicji i żywności.

Poinformowano, że w przeddzień dzięki działaniom ukraińskich oddziałów udało się zlikwidować grupę separatystów, którzy ostrzeliwali pozycje ukraińskich żołnierzy. "Bojownicy ponieśli straty i odstąpili w stronę dzielnic mieszkalnych Doniecka. Ustala się straty wśród bojowników" - napisano w komunikacie.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko oświadczył w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby zginęli trzej ukraińscy żołnierze, a 66 zostało rannych. Nie sprecyzował jednak, ile ofiar spowodowały walki na lotnisku.

d1bqejp

Prorosyjscy separatyści z kolei oświadczyli w poniedziałek rano, że to oni kontrolują lotnisko w Doniecku.

- Wszelkie wysiłki ukraińskiej armii, by przejąć lotnisko i wziąć rewanż za porażkę w ubiegłym roku zawiodły - powiedział przywódca donieckich separatystów Ołeksandr Zacharczenko. Oskarżył Ukrainę o użycie pocisków rakietowych i artylerii z intensywnością, "jakiej wcześniej nigdy nie doświadczono".

Urzędujący przewodniczący OBWE Ivica Daczić zaapelował w poniedziałek do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o natychmiastowe odstąpienie od nowych aktów przemocy i o działanie na rzecz zawieszenia broni.

Daczić, minister spraw zagranicznych Serbii, która w tym roku przewodniczy OBWE, napisał, że fala przemocy i dalsza eskalacja działań wojennych w strefie konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy nie może trwać, zaapelował o maksymalną wstrzemięźliwość do stron konfliktu.

- Wszystkie strony powinny się wstrzymywać od działań zaczepnych, zastraszania i prowokacji - podkreślił szef OBWE. Zachęcał też strony konfliktu do aktywnej współpracy z OBWE w kwestii pełnej realizacji umów z Mińska. Apelował o uwzględnianie bezpieczeństwa przebywających we wschodniej Ukrainie obserwatorów OBWE.

d1bqejp

Podziel się opinią

Share

d1bqejp

d1bqejp
Więcej tematów