Trwa ładowanie...
Silne wybuchy na Słońcu! Zorza polarna nad Polską w nocy z 12 na 13 września
słońce

Silne wybuchy na Słońcu! Zorza polarna nad Polską w nocy z 12 na 13 września

Łowcy zórz zapowiadają: w nocy z 12 na 13 września w północnej Polsce będzie szansa na zobaczenie zorzy polarnej. Prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy widocznej w naszych szerokościach geograficznych jest bardzo duże. Szacuje się, że nawet 80 proc.
Share
d2d9vp5

Zorza, której świadkami możemy stać się najbliższej nocy, jest bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce. Pojawia się najwyżej 2-3 razy na ponad 10 lat. Zorza polarna to skutek silnych rozbłysków słonecznych, które miały miejsce 9 i 10 września. Zarejestrował je należący do NASA satelita SDO (Solar Dynamics Observatory). Większą szansę na zobaczenie tego zjawiska mają raczej mieszkańcy północno-zachodniej Polski.

- W Polsce, aby zobaczyć zorze, musimy mieć naprawdę ciemne niebo, szczególnie w północnej części horyzontu. Trzeba więc wyjechać z miasta, wybrać miejsce, w którym nie ma dużej ilości świateł miejskich i obserwować w okolicach nowiu Księżyca. Jasny Księżyc może tak rozświetlić niebo, że słabsze zorze polarne nie będą widoczne - wyjaśnia naukowiec dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d2d9vp5

Podziel się opinią

Share
d2d9vp5
d2d9vp5
Więcej tematów