Silne wstrząsy w kopalni Piekary - poturbowani górnicy
Do trzech silnych wstrząsów, z których najsilniejszy miał siłę ok. 3 stopni w skali Richtera, doszło przed południem w należącej do Kompanii Węglowej kopalni Piekary. Poszkodowanych zostało pięciu górników, pracujących w zagrożonym rejonie.
06.11.2013 | aktual.: 06.11.2013 16:15
Jak powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej, pierwszy wstrząs odnotowano o godz. 11.28, a kolejny - najsilniejszy - 20 minut później. Krótko po południu doszło do jeszcze jednego, słabszego, wstrząsu.
Epicentrum wstrząsów było ok. 700 m pod ziemią, w rejonie ściany wydobywczej. W strefie zagrożenia było pięciu górników, w tym jedna osoba dozoru. Pracownicy byli w trakcie ewakuacji, zarządzonej po pierwszym wstrząsie.
- Życiu rannych górników nie zagraża, na ten moment, niebezpieczeństwo. Ich obrażenia zdiagnozują lekarze. Ze wstępnych badań przeprowadzonych pod ziemią wynika, że doznali różnorodnych potłuczeń i złamań - poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach Jolanta Talarczyk.
Podczas transportu na powierzchnię górnicy byli przytomni; trzej szli o własnych siłach. Wszyscy poszkodowani są hospitalizowani i będą poddani szczegółowym badaniom. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Po wstrząsach w kopalni wstrzymano wydobycie węgla. Ratownicy zabezpieczają obecnie dotknięte trzęsieniem wyrobiska. Gdy wejście w ten rejon będzie bezpieczne, zostanie tam przeprowadzona wizja lokalna, podczas której eksperci ocenią, czy i jakie szkody powstały w chodniku.
- Do kopalni pojechali inspektorzy Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach i departamentu górnictwa WUG, którzy ocenią sytuację pod kątem ustalenia przyczyn wstrząsu i przygotowania decyzji w zakresie dalszej eksploatacji w tym rejonie. Oględziny miejsca zdarzenia prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w najbliższych dniach, po analizie aktywności górotworu - wskazała rzeczniczka WUG.
Wstrząsy górotworu to naturalne zjawisko na obszarze eksploatacji górniczej. Wstrząsy w Piekarach miały charakter wysokoenergetyczny, czyli były bardzo silne. Wstrząs, który powoduje skutki na powierzchni lub pod ziemią (np. w postaci deformacji wyrobiska czy innych uszkodzeń) określany jest mianem tąpnięcia.