Trwa ładowanie...

Silne trzęsienie ziemi w Japonii

• Trzęsienie ziemi na Pacyfiku • Żywioł uderzył w japońską wyspę Kiusiu • Ostatni bilans mówi o dziewięciu ofiarach śmiertelnych i setkach rannych • Wstrząsy miały siłę 6,5 stopnia w skali Richtera
Share
Widok w jednym z biurowców w mieście Kumamoto
Widok w jednym z biurowców w mieście KumamotoŹródło: AFP, Fot: Jiji Press
d41l8jb

Jak poinformowały władze w Tokio, zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 760 zostało rannych. Wcześniej lokalne media informowały o trzech ofiarach śmiertelnych.

Rzecznik japońskiego rządu powiedział, że stan 44 rannych jest ciężki. Osiem osób uznano za zaginione.

Władze skierowały do akcji około 3 tys. policjantów, żołnierzy i strażaków. W bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 44 tys. ludzi. W ponad 14 tysiącach gospodarstw domowych nie ma prądu.

d41l8jb

Na skutek serii wstrząsów na wyspie Kiusiu zawaliło się lub zostało uszkodzonych wiele budynków. W kilku miejscach wybuchły pożary. Lokalne władze zapewniły, że znajdujące się tam reaktory jądrowe są bezpieczne.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu miast Kumamoto i Mashiki. Większość śmiertelnych ofiar pochodziła z tego ostatniego miasta.

Amerykańska służba geologiczna USGS podała także informację o trzęsieniu ziemi o sile 6,5 w skali Richtera w pobliżu wyspiarskiego państwa na Pacyfiku, Vanuatu.

Vanuatu i Japonia leżą w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

W marcu 2011 roku trzęsienie ziemi i potężne tsunami spowodowały w północno-wschodniej Japonii śmierć co najmniej 20 tys. ludzi i gigantyczne zniszczenia.

d41l8jb

Podziel się opinią

Share
d41l8jb
d41l8jb
Więcej tematów