Silne trzęsienie ziemi w Chinach - 760 ofiar, tysiące rannych
Ponad 900 osób wyszło spod gruzów po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło rano część prowincji Qinghai w północno-zachodnich Chinach na Wyżynie Tybetańskiej. Zginęło w nim ponad 760 osób, a rannych jest ponad 10 tysięcy.
Ratownicy, którzy często pracowali gołymi rękoma, wydobyli spod gruzów w ciągu całego dnia około 900 żywych ludzi - podała chińska telewizja.
Trzęsienie w prowincji przyległej do Tybetu miało siłę 7,1 w skali Richtera. Zawaliły się domy, szkoły i biurowce. Silne wstrząsy odczuto również w sąsiedniej prowincji, Syczuanie.
Rząd chiński wyasygnował na pilną pomoc dla regionu nawiedzonego trzęsieniem 200 mln juanów (21,5 mln euro).
Do regionu, w którym doszło do trzęsienia, wysłano żołnierzy, zaczyna też napływać pomoc rządowa i od prywatnych organizacji. Wielu ludzi zostało bez schronienia w tym górskim regionie, gdzie temperatury spadają do zera.
Według agencji Xinhua trzęsienie spowodowało, że zawaliła się część szkół i budynków rządowych, a uczniowie zostali uwięzieni pod gruzami.
Najbardziej dotkniętym obszarem jest tybetańska autonomiczna prefektura Yushu ze stolicą w Jiegu (Gyegu).
- Większość domów została zniszczona. Szukamy ofiar - relacjonował przedstawiciel centrum działań antykryzysowych w Yushu. W Jiegu według chińskiego radia zniszczonych jest 80-90% domów.
- Większość szkół w Yushu była wybudowana niedawno i powinny one wytrzymać trzęsienie - zapewniał wolontariusz jednej z organizacji charytatywnych działających w okolicy.
- Wiele jednopiętrowych domów runęło. Wyższe budynki wytrzymały, ale są w nich duże pęknięcia - relacjonował inny mieszkaniec.
Przebywający na uchodźstwie tybetański przywódca Dalajlama XIV wyraził smutek z powodu katastrofy, przesyłając kondolencje rodzinom ofiar i zapowiedział specjalne modlitwy w intencji zabitych i ich rodzin. Odbędą się one w Dharamśali w północnych Indiach, która jest siedzibą dalajlamy i tybetańskiego rządu emigracyjnego.