Trwa ładowanie...
d3mf6e5

Siku i do domu - dlaczego nie lubimy spacerów z psem?

Na spacer z psem poświęcamy mniej niż na wypalenie papierosa. Skutek? Nasze psy są ospałe i cierpią na nadwagę. Rozwiązaniem niedbalstwa wielu właścicieli psów mogą być psie sporty, zabawy zabawkami czy specjalne portale internetowe, na których możemy umówić się na wspólny spacer w miłym towarzystwie. Do tych alternatyw już w sobotę w Zabrzu będzie przekonywał mieszkańców Śląska Ośrodek Szkolenia Psów Pastel.

Share
d3mf6e5

Ponad 47% właścicieli psów traktuje "wyprowadzanie psa", jako zło konieczne, z czego 89% zajmuje to niecałe 5 minut – wynika z badań Ośrodka Pastel. Tylko 27% poświęca na tę czynność więcej niż 30 minut. Co zatem zrobić żeby przekonać opornych właścicieli, że spacer z psem to coś więcej niż wystawienie go za drzwi? Trenerzy ośrodka pokażą w sobotę o 16.00 w Parku Leśnym w Zabrzu, jak bawić się z psem i jak organizować sobie czas wolny, zwłaszcza w weekendy. Niecodzienne zajęcia na łące są otwarte i bezpłatne dla każdego, komu psie harce w głowie.

Większość właścicieli psów kojarzy zabawę ze swoim czworonogiem z rzuceniem mu piłki albo patyka, spacer to najczęściej parominutowe „siku i do domu”, a szkoda, bo pomysłów na zabawę z psem jest cała masa – mówi Alicja Duda, trenerka ośrodka i organizatorka niecodziennego projektu edukacyjnego Szczeniaczkowo.

Duda podkreśla, że z psem można bawić się na wiele sposobów np. urządzając skoki przez przeszkody. Dobrym rozwiązaniem są też specjalne zabawki dla psów. Dla bardziej wytrwałych - treningi z psem w lesie, w górach, czy nad jeziorem.

O tym, że spacer z psem jest potrzebny zarówno psu jak i właścicielowi nikt dziś nie musi przekonywać, żadnej ze stron. Trudniej jednak zmienić przyzwyczajenia. Mieszkańcy, zwłaszcza osiedli nauczyli się, że tzw. spacer to wystawienie psa za klatkę schodową. Taka czynność najczęściej trwa niecałe 5 minut i kończy się zaciągnięciem psa siłą do domu, a to błąd – mówi Duda.

d3mf6e5

Większość psów, które nie odbywają regularnych spacerów i nie bawią się w parku (aportując czy skacząc przez przeszkody) cierpi na choroby. Prawdziwą plagą jest otyłość wśród psów, cierpi na nią blisko 50 % czworonogów, także tych, które w naturze mają ruch - mówi trenerka.

Ważne jest żeby przede wszystkim spacerować z psami, które mają predyspozycje do tycia np. goldenami, terierami czy spanielami, ale również kundelkami – dodaje.

Powodów naszego lenistwa jest kilka. 57% ankietowanych uważa, że winna jest temu ich praca i brak czasu wynikający z nadmiaru obowiązków, dla 32% powodem są obowiązki domowe a także dzieci, którym trzeba poświęcić czas i uwagę. Dłużej spacerujemy w weekendy, 46% ankietowanych deklaruje że podczas weekendu choć raz poświęca na spacer z psem powyżej 15 minut, 32% zajmuje to ponad pół godziny sobotniego lub niedzielnego popołudnia.

Weekendy sprzyjają rozrywkom z psem, grunt to znaleźć jakieś dobre rozwiązanie i rozsądnie zagospodarować sobie czas - mówi trenerka.

d3mf6e5

Sport albo randka?

Dobrym sposobem na przekonanie się do ruchu z psem - zdaniem trenerów - mogą być zawody sportowe dla psów lub wspólne wyjazdy trekkingowi z całą rodziną, łączą one, bowiem tradycyjny, dla wielu nudny spacer z rywalizacją i zabawą. Już z dziś z tej formy aktywności korzysta 7% właścicieli psów.

Zajęcia i zawody agility organizuje coraz więcej ośrodków szkoleniowych w całej Polsce. Stają się one popularne, jednak wciąż traktowane są, jako coś egzotycznego i dziwnego, a szkoda, bo dla psów, a zwłaszcza ich zdrowia może to okazać się bezcenne. To także rozwiązanie dla całych rodzin, które mogą wspólnie bawić się z psem - przekonuje trenerka. Tych rozwiązań dla spaceru „pod psem” jest o wiele więcej.

Coraz popularniejsze stają się spotkanie dogtrekkingowe, polegające na maszerowaniu z psem przez las, także jazda na rowerze z czworonogiem zyskuje coraz więcej sympatyków. Modne są także zabawy na rolkach, frisbee czy flygility, czyli pogoń za wystrzeloną piłką. W formach aktywności można wybierać i przebierać, można je także tworzyć samemu. Miętoświeżą piłkę rzuć!

d3mf6e5

Podobnie jak z dziećmi, bawiąc się z psami, nie wolno zapominać o zabawkach – przekonują specjaliści. Tradycyjny patyk, kamień, czy piłka odchodzą już do lamusa. Nastają czasy gryzaków, miętoświeżych piłek dla psa, frisbee czy sznurków w kształcie… psa.

Zabawki te są drogie, jest to wydatek rzędu od 20 nawet do 100 zł, jednak warto zainwestować w choć jedno takie akcesorium, urozmaici ono znacznie nasz spacer, przyda się także w domu - przekonuje Duda. Dodaje jednak, że te zabawki często także edukują naszego czworonoga. Są one bowiem doskonałym narzędziem wychowawczym, zwłaszcza w pozytywnych szkoleniach.

Podczas spotkania z psimi trenerami w zabrzańskim Parku Leśnym każdy będzie mógł wypróbować różnych zabaw ze swoim zwierzakiem, od skoków przez przeszkody, bo zabawę psimi zabawkami. Chcemy dać szansę każdemu opiekunowi na znalezienie optymalnej zabawy dla siebie i psa – wyjaśnia Duda.

d3mf6e5

Podziel się opinią

Share
d3mf6e5
d3mf6e5
Więcej tematów