Sikorski z wizytą w USA, ale rozmów o tarczy nie będzie
Kilkudniową wizytę w Waszyngtonie
rozpoczął szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Jak
powiedział rzecznik ministerstwa Piotr Paszkowski, jednym z jej
wątków będzie kwestia rakiet Patriot obiecanych przez USA w
związku z umową o tarczy antyrakietowej, a nie sprawa samej tarczy.
- Minister nie będzie walczył o tarczę. Nie będziemy naciskali, by koniecznie realizowano ten projekt - powiedział towarzyszący szefowi polskiej dyplomacji Paszkowski, nawiązując do bazy obrony przeciwrakietowej, która miałaby powstać w Polsce na mocy umowy zawartej przez administrację prezydenta George'a W. Busha.
Rzecznik dodał jednak, że w rozmowach Sikorskiego w Waszyngtonie powinna wypłynąć sprawa obronnych rakiet Patriot. Minister spotyka się w środę po południu (późnym wieczorem czasu polskiego) z sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
- Nasze oczekiwania są takie, że niezależnie od tego, czy tarcza będzie realizowana, rakiety Patriot otrzymamy -powiedział Paszkowski. Dodał, że 10 dni temu minister Sikorski rozmawiał telefonicznie z panią Clinton, przekazując jej polskie stanowisko w tej sprawie.
Rzecznik MSZ przypomniał, że Sikorski składa jako minister pierwszą wizytę, mającą na celu spotkanie z przedstawicielami kierownictwa nowej, demokratycznej administracji prezydenta Baracka Obamy.
Administracja ta zajmuje bardziej sceptyczne stanowisko w sprawie tarczy antyrakietowej w Polsce. Obama i jego współpracownicy oświadczyli, że popierają ten projekt, ale pod warunkiem, że dowiedzie się jego technicznej skuteczności. Nowy rząd USA nie podjął jeszcze decyzji, czy przystąpić do jego realizacji. Przeciw tarczy w Polsce ostro protestuje Rosja.
Problemem są także fundusze na tarczę, które Demokraci w Kongresie częściowo zablokowali w zeszłym roku.
W czwartek Sikorski spotka się w Kongresie z członkinią Izby Reprezentantów Helen Tauscher, demokratyczną przewodniczącą podkomisji ds. sił strategicznych, od której m.in. zależy dalszy los finansowania obrony antyrakietowej w Polsce.
Paszkowski podkreśla jednak, że tarcza "nie będzie w centrum" wizyty ministra Sikorskiego.
- Dokonamy szerokiego przeglądu wszystkich kwestii w naszych relacjach bilateralnych - powiedział. Wymienił tu m.in. stosunki Polski i USA z Rosją oraz wojnę w Afganistanie, gdzie Polska ma 1600 żołnierzy uczestniczących w operacji NATO. - Nie będzie też rozmowy o wizach - dodał.
Polska starała się o zniesienie obowiązku wizowego dla swych obywateli udających się do USA, ale bezskutecznie.
W środę minister Sikorski spotka się też z byłym sekretarzem stanu Colinem Powellem i byłym sekretarzem generalnym NATO Lordem Robertsonem. Weźmie też udział w sympozjum z okazji przypadającego w tym roku 60-lecia NATO i wygłosi tam wprowadzające przemówienie.
Rano minister rozmawiał przez telefon z dyrektorem wykonawczym Komitetu Żydów Amerykańskich Davidem Harrisem na temat fundacji na rzecz konserwacji niemieckiego, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Tomasz Zalewski