Sikorski: trzeba przełamać impas. Jest miejsce na Palestynę i Izrael
Potrzeba przełamania impasu w rozmowach pokojowych między Izraelem i Palestyną. Jest miejsce na te dwa państwa żyjące pokojowo obok siebie - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem MSZ Palestyńskiej Władzy Narodowej Riadem Al-Malkim.
W Warszawie rozpoczyna się regionalna narada ambasadorów palestyńskich akredytowanych w państwach europejskich. Wieczorem Sikorski weźmie udział w jej inauguracji. Wcześniej wraz z Al-Malkim szef polskiej dyplomacji omawiał najważniejsze kwestie polityczne dotyczące Palestyny i Polski.
- Zgadzamy się co do potrzeby przełamania impasu w rozmowach pokojowych. Polska niezmienne uważa, że w starej, dawnej Palestynie jest miejsce na dwa państwa: żyjący w bezpiecznych granicach Izrael i żyjąca w pokoju z Izraelem Palestyna - powiedział na konferencji prasowej Sikorski.
Podkreślał, że relacje polsko-palestyńskie są bardzo dobre, czego najlepszym wyrazem jest to, że właśnie w Warszawie odbywa się narada palestyńskich ambasadorów. - Będziemy kontynuować naszą skromną pomoc rozwojową dla Palestyny - zapowiedział. Zaznaczył, że w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel 1,5 mln zł.
Minister mówił, że zarówno Polska jak i Palestyna będą nadal szukać sposobów na zacieśnianie współpracy, także w obszarze gospodarczym. Poinformował, że w tym celu powołany zostanie specjalny komitet ministrów. Wyjaśniał, że będzie się on zajmował badaniem czy w handlu, turystyce, inwestycjach lub jeszcze innych obszarach można zacieśniać współpracę.
Cel: status państwa nieczłonkowskiego ONZ
- Ponownie zaktywujemy nasze konsultacje polityczne. Podjęliśmy decyzje o aktywowaniu wspólnego komitetu ministerialnego, który będzie dla nas szansą nie tylko na kolejne spotkanie się i wciąż budowanie tych stosunków bilateralnych, ale także na kontynuowanie pracy w celu promowania zrozumienia pomiędzy naszymi dwoma narodami - podkreślał Al-Malki.
Palestyński minister mówił, że cieszy się, iż to w Polsce odbywa się spotkanie ambasadorów. Dziękował Sikorskiemu za gościnność (polski MSZ współorganizuje i częściowo finansuje to wydarzenie). - Fakt, że tego typu spotkanie odbywa się w Warszawie to także dowód tego jak mocno Polska zainteresowana jest osiągnięciem pokoju (na Bliskim Wschodzie - przyp.) - zaznaczył Al-Malki.
Mówił też, że jest przekonany, że jego kraj otrzyma status państwa nieczłonkowskiego ONZ. Zwrócił uwagę, że do głosowania w tej sprawie potrzeba jest zwykła większość na forum Zgromadzenia Ogólnego.
- Naszym celem jest tworzenie warunków, czy może atmosfery, która pozwoli na ponowne podjęcie negocjacji (pokojowych). Jesteśmy przekonani, że musimy wzmocnić międzynarodową wiarę, że należy te kroki podjąć - stwierdził.
Polsko-palestyńska współpraca
Pozytywna odpowiedź polskiego MSZ na prośbę palestyńskich władz, by to w Polsce odbyła się narada ambasadorów, to praktyczna realizacja ramowego porozumienia między MSZ RP i Palestyńską Władzą Narodową o współpracy rozwojowej, podpisanego w 2009 r.
Resort spraw zagranicznych podkreśla, że współpraca przy organizacji narady ambasadorów jest jednocześnie konkretnym wyrazem pomocy Polski dla rozwoju dyplomacji Palestyńskiej Władzy Narodowej w okresie budowania przez nią zrębów państwowości, zwłaszcza wobec trudnej obecnie sytuacji finansowej PWN.