Sikorski: tak, poseł ma wyrok; sejm znów go nie chce
Były wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski został wybrany do Trybunału Stanu. Sejm ponownie odrzucił zgłoszoną przez PiS kandydaturę Karola Karskiego na zastępcę przewodniczącego TS.
Karski, zgłoszony po raz drugi przez PiS, nie uzyskał wymaganej większości głosów. Poparło go 215 posłów, 44 było przeciw, a 195 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła 228 posłów.
Sejm wybrał natomiast do Trybunału Stanu zgłoszonego także przez PiS Romaszewskiego. Uzyskał 381 głosów. Nie wybrana została zaproponowana przez SLD i Ruch Palikota kandydatura b. posła Stanisława Rydzonia (poparło go 66 posłów). Większość bezwzględna wynosiła 226 głosów.
Głosowanie ws. kandydatury Karskiego poprzedziła krótka debata. Padło pytanie, czy prawdą jest, że na byłym pośle PiS ciąży wyrok sądu cypryjskiego w sprawie zniszczenia mienia. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski potwierdził tę informację. Powiedział też, że strona cypryjska próbuje teraz wyegzekwować ten wyrok na mocy dwustronnych porozumień.
Chodzi o wydarzenia z listopada 2008 roku. Przebywający wtedy na Cyprze z delegacją parlamentarną Karol Karski i Łukasz Zbonikowski mieli zniszczyć klika wózków golfowych należących do hotelu w którym przebywali. Sąd cypryjski zasądził od nich odszkodowanie. Do dnia dzisiejszego obaj panowie takiego odszkodowania nie zapłacili.
Przy okazji tej wymiany zdań padło pytanie Andrzeja Rozenka z Ruchu Palikota. Poseł pytał, czy prawdą jest, że Zbigniew Ziobro, Tadeusz Cymański i Jacek Kurski zostali wykluczeni z PiS na wniosek właśnie Karola Karskiego. Tę informację zdementował sam Jarosław Kaczyński mówiąc, że decyzję o wykluczeniu trójki posłów podjął on sam.
W związku z niewybraniem wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu Sejm ogłosił przerwę w obradach do 8 grudnia do godz. 10.00.