Trwa ładowanie...
20-02-2008 20:40

Sikorski: rząd gotowy do uznania Kosowa

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że rząd jest gotowy do przyjęcia uchwały w sprawie uznania niepodległości Kosowa na najbliższym posiedzeniu. Kwestia niepodległości Kosowa jest jednym z tematów spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska.

Sikorski: rząd gotowy do uznania KosowaŹródło: PAP
d3y57h1
d3y57h1

Premier zapowiedział, że przedstawi prezydentowi opinię rządu na temat Kosowa "z rekomendacją", by uznać niepodległość b. serbskiej prowincji na posiedzeniu rządu za tydzień.

W opublikowanym w środę w "Gazecie Wyborczej" wywiadzie Tusk powiedział m.in., że "prezydent powinien odgrywać kluczową rolę w decyzjach, które dotyczą uznania czyjejś niepodległości" i dlatego "gdyby nie prośba pana prezydenta, żeby się wstrzymać z decyzją w sprawie Kosowa, zapadłaby ona we wtorek (miniony) na posiedzeniu rządu".

Sikorski pytany na środowej konferencji prasowej o decyzję w sprawie Kosowa, odpowiedział, że "w sensie formalnym jest to decyzja rządu".

I mam nadzieję, że docenicie wielką kurtuazję Donalda Tuska wobec prezydenta, że mimo iż jest to ewidentna prerogatywa rządu premier uznał, że - ponieważ dotyczy to uznania suwerenności nowego bytu w Europie - musi wziąć po uwagę stanowisko prezydenta - powiedział szef MSZ.

d3y57h1

Jak zaznaczył, gdyby nie zaplanowane na środę spotkanie szefa rządu i prezydenta m.in. w sprawie niepodległości Kosowa, "to, Kosowo byłoby przez Polskę uznane już wczoraj".

I bylibyśmy w pierwszej grupie państw, które uznały Kosowo - dodał Sikorski.

W zależności od tego co premier z prezydentem dzisiaj uzgodnią - bo nie wiem - ale jesteśmy przygotowani do przyjęcia odpowiedniej uchwały na najbliższym posiedzeniu rządu - oświadczył minister spraw zagranicznych.

W środę niepodległość Kosowa uznał rząd Niemiec i chce zaproponować tej byłej serbskiej prowincji nawiązanie stosunków dyplomatycznych.

d3y57h1

Większość państw Zachodu jest gotowa uznać "kontrolowaną międzynarodowo" niepodległość Kosowa. Do zdeklarowanych zwolenników należą największe kraje UE: Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Przeciw jest Cypr, Hiszpania, Słowacja i Rumunia.

Sikorski pytany był także na konferencji prasowej, jak ocenia sytuację na Kubie po rezygnacji Fidela Castro z funkcji głowy państwa z powodu przedłużającej się choroby.

Szef MSZ przypomniał, że Castro był najdłużej urzędującą głową państwa po królowej Elżbiecie II, ale głową państwa, która działała w sposób niedemokratyczny, gdyż na Kubie za jego rządów masowo łamano prawa człowieka, nie było wolności obywatelskich, a byli więźniowie polityczni.

I Kubę, która kiedyś była jednym z najbogatszych krajów zachodniej półkuli doprowadzono do stanu bezprzykładnej nędzy i zapaści - ocenił Sikorski. Jak dodał, to mu się trochę kojarzy z Kosowem. To jest kolejny przykład tego, jak można własnemu narodowi zaszkodzić szermując prymitywnym nacjonalizmem - oświadczył minister spraw zagranicznych.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj