Sikorski: projekty ustaw jeszcze we wrześniu
Projekty ustaw, które zdaniem rządu mają naprawić sytuację w ochronie zdrowia, powstaną jeszcze pod koniec września - zapewnił w czwartek minister zdrowia Leszek Sikorski. Na konferencji prasowej w Warszawie opowiedział się też za wprowadzeniem ubezpieczeń dodatkowych.
Zapowiadana nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej ma umożliwić przekształcenie publicznych zoz-ów w spółki użyteczności publicznej z większościowym pakietem udziałów podmiotu publicznego. Zdaniem rządu, takie przekształcenie da możliwość lepszego zarządzania placówkami medycznymi i zapobiegnie ich dalszemu zadłużaniu się. Nowelizacja ma przewidywać także możliwość upadłości szpitala. Sikorski chce, żeby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2004 r.
Minister zapewnił jednocześnie, że powstaną mechanizmy, które zapobiegną ewentualnej upadłości szpitali, które mają strategiczne znaczenie ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów.
Międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wicepremiera Jerzego Hausnera pracuje obecnie także nad drugą ustawą - o pomocy publicznej, która ma doprowadzić m.in. do restrukturyzacji zadłużenia ochrony zdrowia. "Zakłady opieki zdrowotnej, które przedstawią program restrukturyzacji, będą mogły liczyć na ewentualne umorzenie części zobowiązań publiczno-prawnych" - powiedziała wiceminister zdrowia Ewa Kralkowska.
Jeśli chodzi o inne zobowiązania, rząd chce doprowadzić do tego, by placówki zawierały ugody z wierzycielami. "Mamy pełną świadomość ograniczonych możliwości. Nie kryjąc tych kłopotów, chcemy w cywilizowany sposób dojść do ugody ze wszystkimi wierzycielami" - powiedział Sikorski.
Restrukturyzacja ma obejmować zadłużenie powstałe w okresie od 1 stycznia 1999 do 31 marca 2003 roku. Zdaniem rządu proponowane działania pomogą rozwiązać problemy związane z wypłatą podwyżek należnych pracownikom publicznych zakładów opieki zdrowotnej z tytułu tzw. ustawy "203 zł".
Rząd przewiduje kwotę w budżecie państwa na proces restrukturyzacji w ochronie zdrowia. Jednak, według Sikorskiego, za wcześnie jeszcze mówić o tym, jaka to będzie kwota.
Minister powiedział, że około 12% zadłużenia zakładów opieki zdrowotnej zostało wykupione przez firmy skupujące długi. Szacuje się, że dług zakładów opieki zdrowotnej wynosi ok. 6,3 mld zł.
Sikorski uważa, że nie należy obecnie wprowadzić tzw. współpłacenia (uiszczania przez pacjentów symbolicznych kwot za określone rodzaje pomocy medycznej), którego domaga się znaczna część uczestników konferencji programowej okrągłego stołu w ochronie zdrowia. Zamiast tego resort ma zaproponować ubezpieczenia dodatkowe. Sikorski uznał, że jest to lepsze rozwiązanie.
Uważa, że w strukturze kosztów szpitali dochód ze współpłacenia stanowiłby 1-2% kosztów szpitala. Znaczna część społeczeństwa zaś - zdaniem ministra - nie jest gotowa, by partycypować bardziej niż obecnie w kosztach opieki zdrowotnej.
Sikorski zapowiedział, że resort przedstawi we wrześniu wstępne propozycje dotyczące wprowadzenia ubezpieczeń dodatkowych.