Trwa ładowanie...
d2hln9p
14-06-2003 16:05

Sikorski pracuje nad oddłużeniem służby zdrowia

Do końca czerwca zostanie przedstawiona
koncepcja oddłużenia publicznych placówek służby zdrowia -
zapowiedział w sobotę w Krakowie minister zdrowia Leszek Sikorski.

d2hln9p
d2hln9p

Projekt, który ma doprowadzić do zmniejszenia zadłużenia w publicznej służbie zdrowia, przygotowuje zespół złożony z przedstawicieli resortów: zdrowia, finansów i gospodarki.

"Propozycje zmierzają w kierunku konwersji długów z krótkoterminowych na długoterminowe, po to, żeby zdjąć pętlę zaciskającą się na szyi placówek" - powiedział minister Sikorski. Dodał, że w tym celu wykorzystane zostaną istniejące już możliwości prawne i finansowe.

"Nie można tworzyć nowych koncepcji, one są. Pozostaje tylko kwestia, jaką drogę wybrać: obligacji, sekurytyzacji czy obsługi bankowej kredytów. My wskażemy kilka wariantów" - zapowiedział minister.

Zdaniem Sikorskiego nie ma jednej recepty na kłopoty wszystkich placówek, zaś problemy niektórych z nich wynikają m.in. ze złej organizacji, zbyt wysokich kosztów zarządzania i niewłaściwej polityki lekowej.

d2hln9p

Leszek Sikorski dodał, że międzyresortowy zespół rozważa także przekształcenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki o charakterze użyteczności publicznej, które działałyby na podstawie kodeksu handlowego. Właścicielami tych spółek byłyby samorządy.

"To pozwoli na lepszą organizację i nadzór nad placówkami służby zdrowia oraz używanie pewnych instrumentów finansowych, a jednocześnie podmioty te nadal będą mieć publiczny charakter" -podkreślił Sikorski.

Zadłużenie placówek służby zdrowia na koniec czerwca 2002 r. wyniosło 5,4 mld zł. Obecnie kwota ta jest większa i według różnych szacunków, robionych m.in. przez powiaty, może sięgać 8 mld zł. Według ministra zdrowia, sprawą priorytetową jest obecnie rozwiązanie zaległości związanych z wynagrodzeniem pracowników, m.in. w związku z tzw. ustawę 203.

Minister zdrowia był w sobotę gościem III Kongresu Medycyny Rodzinnej w Krakowie, w obradach którego uczestniczy ponad 800 lekarzy rodzinnych z całego kraju.

O zadłużeniu publicznych placówek służby zdrowia mówił w piątek w Sejmie premier Leszek Miller, odpowiadając na pytania posłów. Jak podkreślił, receptą na rosnące długi ma być konwersja zadłużenia z krótkoterminowego na długoterminowe. Miller dodał, że rząd nie przewiduje prywatyzacji publicznych szpitali.(iza)

d2hln9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hln9p
Więcej tematów