Sikorski: nasze wojska powinny wrócić z Iraku
W pierwszej połowie grudnia Rada Ministrów
wystąpi do prezydenta z wnioskiem w sprawie powrotu polskich wojsk
z Iraku - zapowiedział minister obrony Radosław Sikorski w
czwartek w "Sygnałach Dnia".
30.11.2006 | aktual.: 30.11.2006 13:25
W pierwszej połowie grudnia Rada Ministrów wystąpi z wnioskiem do pana prezydenta - powiedział Sikorski.
Nie chciał jednak ujawnić, jaki termin powrotu polskich żołnierzy z Iraku jest realny. W pierwszej kolejności podzielę się taką informacją z Radą Ministrów - powiedział, dodając, że żołnierze wrócą, gdy taką decyzję podejmie prezydent.
W poniedziałek prezydent Lech Kaczyński mówił, że nie ma żadnej decyzji dotyczącej wycofania polskich wojsk z Iraku, poza tym, że nie będzie to później, niż w końcu 2007 r.
Polska ma w Iraku około 900 żołnierzy. Zajmują się głównie szkoleniem sił irackich. Formalnie mandat PKW w Iraku kończy się pod koniec grudnia tego roku. Oficjalna decyzja o jego przedłużeniu jeszcze nie zapadła. Wojsko, oczekując na decyzję w sprawie losów misji irackiej przygotowuje się do ewentualnej kolejnej rotacji.
Gość "Sygnałów Dnia", odnosząc się do wystosowanego przez NATO na szczycie w Rydze zaproszenia Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny (BiH) do programu "Partnerstwo dla pokoju" zaznaczył, że uczestnictwo tych krajów w programie będzie możliwe tylko pod warunkiem współpracy z międzynarodowym trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.
Myślę, że trzeba zachęcić tych, choćby w Serbii, którzy chcą zbliżenia z Sojuszem i cieszę się, że taka zachęta nastąpiła - powiedział minister.
Zakończony w środę w Rydze szczyt NATO, Sikorski ocenił jako sukces. Był sukcesem (...) nie był przełomem, ale załatwiliśmy parę istotnych rzeczy, m.in. Partnerstwo dla pokoju, ogłoszenie pełnej zdolności bojowej sił reagowania Sojuszu (...) i przede wszystkim podkreślenie wagi misji w Afganistanie dla wiarygodności Sojuszu - powiedział szef MON. Jego zdaniem, po szczycie NATO ranga Polski w Sojuszu wzrosła, głównie na skutek decyzji Polski o zwiększeniu naszego kontyngentu wojskowego w Afganistanie.
Obecnie w Afganistanie jest ok. 190 polskich wojskowych. Zgodnie z deklaracjami rządu, na początku przyszłego roku ponad 1000 żołnierzy rozpocznie służbę w ramach operacji NATO ISAF; w Afganistanie będzie wtedy służyć łącznie ok. 1200 polskich żołnierzy.