Trwa ładowanie...
01-09-2008 11:30

Sikorski: czas na nową politykę wschodnią Unii

Nadszedł czas, by rozpocząć wdrażanie założeń koncepcji wschodniego partnerstwa UE - ocenił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w komentarzu na łamach wydania niemieckiego dziennika "Der Tagesspiegel".

Sikorski: czas na nową politykę wschodnią UniiŹródło: AFP
d1pu3z8
d1pu3z8

"Przemawia za tym rosnące przekonanie w UE, że problemy naszych wschodnich europejskich sąsiadów wymagają kompleksowego działania. Potrzebujemy wizji długotrwałej stabilizacji i współpracy z państwami wschodniej Europy, które jeszcze nie należą do UE" - pisze minister Sikorski.

O potrzebie podjęcia intensywnych prac nad zaproponowaną przez Polskę i Szwecję inicjatywą wschodniego partnerstwa mówił też szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Sikorski podkreśla, że Polska i UE są otwarte na współpracę z Rosją. Ale współpraca ta powinna być wkomponowana w koncepcję stosunków ze wschodnimi sąsiadami Unii.

Dobra koordynacja i wdrożenie projektów wschodniego partnerstwa pomogą "ograniczyć frustrację i pole do konfliktów" oraz podwyższyć standardy w krajach, do których skierowana jest inicjatywa.

d1pu3z8

"Wspierajmy modernizację i demokratyzację Rosji prowadząc mądrą, odważną i rozsądną unijną politykę wschodnią" - apeluje Sikorski. Według niego strategię polityki wobec Rosji powinna poprzedzić "gruntowna analiza tego, co stało się w ostatnich tygodniach w stosunkach rosyjsko-gruzińskich jak i w zachowaniu Rosji wobec innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, przede wszystkim Ukrainy".

Jak dodaje, niepokojące jest odejście Rosji od kursu modernizacji i powrót do starych sowieckich metod działania, które preferują rozwiązania siłowe i geopolityczne. "Jestem przekonany, że w poniedziałek Rada Europejska da wyraz naszym obawom i jasno postawi sprawę, że rozwój stosunków między UE a Rosją jest zależny od bezwarunkowego spełnienia elementarnych zasad" - pisze Sikorski.

"Strategiczne partnerstwo wymaga wiarygodności i szczerego dialogu. Jednostronna polityka faktów dokonanych jest z tym sprzeczna, co nieuchronnie podważa zaufanie w tak ważnych dziedzinach jak energetyka, gdzie wzajemne zaufanie i poszanowanie zobowiązań mają największe znaczenie" - ocenia polski minister. (mg)

Anna Widzyk

d1pu3z8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pu3z8
Więcej tematów