Sierpień '80 - przełomowy dla większości Polaków
W opinii większości Polaków (60%), Sierpień '80 i następujące po nim szesnaście miesięcy działalności "S" to dla Polski wydarzenia przełomowe, o historycznym znaczeniu - wynika z sondażu, przeprowadzonego na początku sierpnia przez CBOS.
Ponad jedna czwarta (28%) uważa te wydarzenia za ważne, choć nie pierwszoplanowe. Zaledwie 4% badanych uznało je za wydarzenia niezbyt ważne lub bez znaczenia dla kraju.
Dwie piąte (42%) przypisuje tym wydarzeniom takie samo znaczenie także dla innych krajów dawnego "bloku wschodniego". Co trzeci (33%) uważa je za ważne, choć nie pierwszoplanowe, dla krajów naszej części Europy.
Dwie trzecie badanych (65%) widzi w powstaniu i działalności "S" wielkie znaczenie także dla świata; tylko 18% jest zdania, że w skali świata było to wydarzenie niezbyt ważne lub nawet bez znaczenia.
Działalność "Solidarności" z lat 1980-81, z punktu widzenia losów kraju, pozytywnie ocenia 3/4 Polaków (73%). Nieznacznie mniej osób (70%) ocenia pozytywnie działalność "S" również z punktu widzenia życia zwykłych ludzi.
Pozytywnym ocenom, z punktu widzenia życia ludzi, sprzyja wyższy status społeczny badanych. Najwięcej jest ich wśród kadry kierowniczej i inteligencji (91%) oraz pracujących na własny rachunek (89%), a także wśród osiągających najwyższe dochody (84%) i zadowolonych z własnej sytuacji materialnej (79%).
Oceny negatywne wiążą się z gorszymi warunkami życia i najczęstsze są wśród osób o najniższych dochodach (19%), niezadowolonych z własnej sytuacji materialnej (21%), najmniej wykształconych (20%), a także wśród niewykwalifikowanych robotników (20%), rolników (20%), rencistów (21%), emerytów (21%) oraz bezrobotnych (18%).
Także poglądy polityczne wpływają na opinie w tej sprawie. Zarówno wśród osób o poglądach lewicowych, jak i prawicowych przeważają oceny pozytywne, jednak co czwarty badany (23%) identyfikujący się z lewicą negatywnie ocenia działalność "S" z punktu widzenia zwykłych ludzi. Na prawicy tego zdania jest tylko 8% respondentów.
Według CBOS ciekawostką jest fakt, że ankietowani, którzy w roku 1989 byli członkami PZPR, równie pozytywnie jak ogół badanych oceniają działalność "S" z punktu widzenia losów kraju, natomiast wyraźnie gorzej - z punktu widzenia życia zwykłych ludzi. Pozytywne oceny wystawia 58% z nich, podczas gdy wśród pozostałych jest to 71%.
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 sierpnia 2005 roku (trzy tygodnie przed 25. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych), na reprezentatywnej losowej 949-osobowej próbie dorosłych Polaków.