Trwa ładowanie...

Siergiej Ławrow: sankcjami wobec Rosji UE podkopuje proces pokojowy na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył, że wprowadzając kolejne sankcje przeciwko Rosji, Unia Europejska podkopuje proces pokojowy na Ukrainie.

Share
Siergiej Ławrow: sankcjami wobec Rosji UE podkopuje proces pokojowy na Ukrainie
Źródło: AFP, Fot: Alexander Nemenov
d3rvy0a

- Uważamy, że podejmowanie takich decyzji w momencie, gdy proces pokojowy na Ukrainie - jak mamy nadzieję - nabiera stabilności, oznacza wejście na drogę podkopywania tego procesu pokojowego - oświadczył Ławrow w wypowiedzi dla rosyjskiej telewizji państwowej Rossija.

Szef MSZ FR również zapowiedział, że Rosja zareaguje na nowe sankcje UE "spokojnie, adekwatnie, kierując się przede wszystkim koniecznością obrony swoich interesów".

d3rvy0a

Unia Europejska opublikowała w piątek zaostrzone sankcje wobec Rosji za destabilizowanie Ukrainy. Restrykcjami wizowymi i finansowymi objęto kolejne 24 osoby, w tym członków parlamentu FR. UE ograniczyła też dostęp do kapitału dużym rosyjskim firmom naftowym i zbrojeniowym.

W czwartek doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Andriej Biełousow oznajmił, że Moskwa przygotowała już drugi pakiet kontrsankcji wobec krajów, które wprowadzą nowe restrykcje przeciwko Rosji. Z jego wypowiedzi wynikało, że obejmą one m.in. zakaz importu samochodów, w tym używanych, oraz niektórych wyrobów przemysłu lekkiego.

7 sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

d3rvy0a

Podziel się opinią

Share
d3rvy0a
d3rvy0a
Więcej tematów