Trwa ładowanie...
d27oiom

Siergiej Ławrow: Obama zwodził, mówiąc, że tarcza antyrakietowa będzie niepotrzebna

Słowa prezydenta USA Baracka Obamy o tym, że konieczność utworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie zniknie po rozwiązaniu irańskiego problemu nuklearnego, okazały się nieprawdą - uważa minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Share
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej ŁawrowŹródło: AFP, Fot: IVAN SEKRETAREV
d27oiom

- Prezydent Obama powiedział wcześniej, że jeśli irańska kwestia nuklearna zostanie załatwiona, zniknie konieczność utworzenia w Europie systemu tarczy antyrakietowej - oświadczył minister Ławrow w wywiadzie dla singapurskiego kanału telewizyjnego Channel News Asia.

W połowie lipca osiągnięto ostateczne porozumienie między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju.

Agencja RIA-Nowosti przypomina, że plany utworzenia przez USA systemu obrony przeciwrakietowej, który by niezawodnie chronił ich terytorium przed rakietami balistycznymi, to jeden z głównych problemów w stosunkach rosyjsko-amerykańskich.

d27oiom

Planowany system obrony przeciwrakietowej, tworzony przez USA z udziałem sojuszników z NATO, przewiduje rozmieszczenie elementów tarczy w Europie. Rosja uznaje tarczę antyrakietową w Europie za zachwianie powojennego układu sił i zagrożenie dla rosyjskich strategicznych możliwości odstraszania nuklearnego. Domaga się od USA pisemnych gwarancji, że system obrony przeciwrakietowej nie zostanie użyty przeciw Rosji.

Zachód wielokrotnie zapewniał, iż tarcza nie jest projektem antyrosyjskim, lecz ma na celu obronę Zachodu przed ewentualnym atakiem ze strony dyktatur położonych na Bliskim Wschodzie.

d27oiom

Podziel się opinią

Share
d27oiom
d27oiom
Więcej tematów