Trwa ładowanie...
01-09-2014 10:15

Siergiej Ławrow do studentów: polityka NATO "absolutnie prowokacyjna"

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił jako "absolutnie prowokacyjną" politykę NATO polegającą na ciągłym rozszerzaniu się i zbliżaniu do granic Rosji. Na spotkaniu ze studentami wezwał Zachód do porzucenia "polityki stawiania ultimatum".

Siergiej Ławrow do studentów: polityka NATO "absolutnie prowokacyjna"Źródło: PAP/EPA, fot: Sergei Ilnitsky
d2cgnk6
d2cgnk6

- Kładziemy na stole rozmów inicjatywę strategiczną, z którą wystąpił nasz prezydent - utworzenia gospodarczej przestrzeni, współpracy humanitarnej i bezpieczeństwa od Lizbony do Władywostoku - powiedział minister na dorocznym spotkaniu z wykładowcami i studentami elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).

Jak oświadczył, wspólna przestrzeń bezpieczeństwa oznacza, że "czują się w niej komfortowo wszyscy: i członkowie NATO, i członkowie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (tworzonej przez niektóre kraje WNP) i te kraje, które nie będą przystępować do żadnych bloków, w tym tzw. kraje neutralne, również w zgodzie z obowiązującym u nich prawem". - Takimi krajami są Ukraina i Mołdawia - oznajmił.

Ukraina w NATO?

W piątek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiadomił, że Ukraina rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO. Poinformował, że jego rząd skieruje projekty ustaw w tych sprawach do parlamentu.

d2cgnk6

Szef rosyjskiej dyplomacji wezwał również kraje NATO do "trzeźwego oglądu sytuacji ponad stereotypami zimnej wojny i woli politycznej" w celu porzucenia "oskarżycielskich sloganów" na rzecz rozmów i dążenia do "równowagi interesów".

Spotkanie na Białorusi

W przemówieniu Ławrow oświadczył, że siły ukraińskie, walczące na wschodzie kraju z separatystami, muszą opuścić pozycje, z których mogą atakować cele cywilne. Dodał, że poniedziałkowe rozmowy w Mińsku powinny dotyczyć wysiłków na rzecz "natychmiastowego rozejmu, bez żadnych warunków wstępnych".

W stolicy Białorusi ma dojść do spotkania grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Stronę ukraińską ma reprezentować były prezydent Leonid Kuczma, a rosyjską - ambasador na Ukrainie Michaił Zurabow. Swój udział zapowiedział również przedstawiciel separatystów, wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin.

Reakcja na sankcje

Odnosząc się do kwestii zachodnich sankcji, Ławrow podkreślił, że wszelkie nowe restrykcje ze strony UE lub USA sprawią, że Rosja podejmie działania na rzecz "ochrony własnej gospodarki, systemu socjalnego, przedsiębiorstw". "(...) jednocześnie wyciągniemy wnioski z postępowania naszych partnerów" - ostrzegł.

d2cgnk6

Ławrow wyraził przekonanie, że w stosunkach z UE i USA należy "wrócić na drogę pragmatycznej współpracy na zasadach równości i wzajemnego szacunku". - Ale w tym celu należy odwrócić się od całkowicie pozbawionej przyszłości polityki stawiania ultimatum, gróźb i sankcji - oświadczył.

Zbagatelizował też wykluczenie Rosji z grupy najbardziej wpływowych państw świata G8 w następstwie aneksji Krymu. Jak ocenił, forum to straciło swoje znaczenie od utworzenia szerszego gremium, czyli G20.

"Nie będzie interwencji wojskowej"

Szef rosyjskiej dyplomacji zapewnił spotkania, że nie dojdzie do wojskowej interwencji na Ukrainie, a Rosja "opowiada się wyłącznie za pokojowym uregulowaniem tego ciężkiego kryzysu, tej tragedii".

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował po szczycie UE w sobotę, że w ciągu tygodnia Unia przygotuje propozycje nowych sankcji przeciw Rosji w związku z jej działaniami na Ukrainie.

UE wezwała Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk i sprzętu bojowego z terytorium Ukrainy. - Rada Europejska jest wysoce zaniepokojona intensywnymi walkami, przepływem żołnierzy i broni z Rosji (...), a także obecnością rosyjskich sił na Ukrainie - mówił Van Rompuy.

d2cgnk6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cgnk6
Więcej tematów