Trwa ładowanie...
d8s6vrr

Siemoniak: gdy rządziła PO, nikomu nie przyszło do głowy pytać o demokrację

Gdy rządziła Platforma Obywatelska, nikomu nie przyszło do głowy, by pytać Polaków w sondażu, czy demokracja jest zagrożona - powiedział kandydat na szefa PO Tomasz Siemoniak. Jak uznał, za rządów PiS większość Polaków ma taką obawę. Z kolei Grzegorz Schetyna, ocenił, że "mamy do czynienia z pełzającym zamachem stanu". Ostrzegł, że jeśli "premier Beata Szydło nie zdecyduje o publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, wejdzie na drogę pod Trybunał Stanu".
Share
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d8s6vrr

Siemoniak: Polska w ruinie? To chce osiągnąć PiS

- Rozmawiamy o tym, co się dzieje - to jest główny temat wszystkich spotkań. Członkowie i sympatycy PO są zaniepokojeni zamachem na demokrację, zamachem na konstytucję. Z ogromną dezaprobatą obserwują to, co się dzieje w Warszawie. Rozmawiamy, jaka w tym powinna być rola PO, jak współpracować z innymi środowiskami opozycyjnymi i jak się przeciwstawić temu wielkiemu zakrętowi demokracji, jaki następuje po 26 latach - powiedział Siemoniak po spotkaniu z przedstawicielami struktur PO w Poznaniu.

PO zaprezentowała spot podsumowujący działania Prawa i Sprawiedliwości od początku kadencji. Jego głównym przekazem jest myśl, że PiS zawłaszcza demokrację, łamie konstytucję i narusza standardy Europy Zachodniej. Pytany o to, na ile broniąca demokracji PO, partia, która do niedawna rządziła w Polsce, jest wiarygodna w oczach wyborców, Siemoniak powiedział, że obecnej sytuacji nie można porównywać z czasem rządów Platformy.

d8s6vrr

- Rządziliśmy przez osiem lat. Nikomu wtedy nie przyszło do głowy pytać Polaków w sondażu, czy demokracja jest zagrożona. Gdy zapytano ich o to dwa tygodnie temu, 55 proc. odpowiedziało: tak, demokracja jest zagrożona. A to było kilkanaście dni temu, gdy można było mieć nadzieję, że prezydent odegra rolę arbitra, albo że w parlamencie nastąpi jakaś forma porozumienia co do Trybunału Konstytucyjnego. Dzisiaj jesteśmy w gorszej sytuacji, nie ma więc co tych okresów porównywać - powiedział.

Jak podkreślił, trwające obecnie zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego jest tylko jednym z przykładów "złych zdarzeń" związanych z rządami Prawa i Sprawiedliwości.

- Dziś znalazłem w internecie celny wpis: jeden z internautów zwrócił uwagę, że PiS miał rację z Polską w ruinie, ale nie co do opisu sytuacji, ale do celu, który chce osiągnąć - mówił Siemoniak.

* Spot Platformy Obywatelskiej:*

Schetyna: apeluję do premier Szydło

d8s6vrr

- Mamy dzisiaj do czynienia - nie waham się użyć tak mocnych słów - z pełzającym zamachem stanu, ponieważ decyzją, jak rozumiem prezesa Rady Ministrów, nie jest drukowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - mówił Schetyna.

- Apeluję i proszę panią premier Szydło, żeby wyciągnęła wnioski z tej całej sytuacji, z tego kryzysu, żeby stać ją było na podjęcie decyzji w tej kwestii, wydanie decyzji odnośnie wydrukowania, opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił Schetyna.

Jego zdaniem, "jeżeli tak się nie stanie, jeżeli tej decyzji nie będzie i tego opublikowania nie będzie, musi pani premier Szydło zdawać sobie sprawę, że obok prezydenta Andrzeja Dudy wkracza na drogę, która prowadzi pod Trybunał Stanu".

d8s6vrr

Podziel się opinią

Share
d8s6vrr
d8s6vrr
Więcej tematów