Siedmiu finalistów Konkursu im. Chopina w Warszawie
Siedmiu pianistów wystąpi w środę w finale Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przesłuchania trzeciego etapu konkursu zakończyły się w poniedziałek po południu.
Najmłodszym finalistą jest Szczepan Kończal - urodził się w 1985 roku, uczy się jeszcze w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Najstarszymi są: Wojciech Nycz - urodzony w 1978 roku, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, kształcący się obecnie w Finlandii, oraz Maria Gabryś - urodzona w 1979 roku, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, studiująca obecnie w Szwajcarii.
W finale zagrają także: Piotr Banasik - urodzony w 1982 roku, student Akademii Muzycznej w Katowicach, Piotr Latoszyński - urodzony w 1981 roku, student łódzkiej Akademii Muzycznej, Piotr Szychowski - rówieśnik Latoszyńskiego, student Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz Sławomir Wilk - urodzony w 1982 roku, student Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Program finału obejmuje koncerty fortepianowe. Do wyboru są określone w regulaminie utwory: Beethovena, Liszta, Schumanna, Brahmsa, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Prokofiewa, Bartoka i Szymanowskiego. Przesłuchania finału odbędą się w warszawskiej Akademii Muzycznej. Potrwają dwa dni. W piątek na Zamku Ostrogskich odbędzie się koncert laureatów.
Młodych pianistów ocenia jury, które tworzą profesorowie klas fortepianu polskich Akademii Muzycznych: Tadeusz Chmielewski (Łódź), Bronisława Kawalla (Warszawa), Józef Stompel - przewodniczący (Katowice), Jerzy Sulikowski (Bydgoszcz), Andrzej Tatarski (Poznań) i Waldemar Wojtal (Gdańsk).
Konkursy ogólnopolskie odbywają się od 1968 roku. Są formą promocji młodych polskich pianistów. Laureaci konkursów mogą występować na koncertach organizowanych przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Otrzymują także nagrody pieniężne w formie stypendiów.
W tej edycji konkursu organizatorzy przewidzieli sześć nagród, wynoszących odpowiednio 10, 8, 6, 5, 4 i 3 tys. zł. Zostaną one wypłacone w formie dziesięciu miesięcznych stypendiów - od marca do grudnia. Przewidziane jest także wyróżnienie w postaci płatnego recitalu w Żelazowej Woli w cyklu "Estrada Młodych".
Organizatorzy uznają konkurs za "wstępny, ale ważny etap" przygotowania polskich kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku. "Pianiści będą mieli możność sprawdzenia swoich umiejętności i dyspozycji psychicznych w warunkach estrady konkursowej" - uznali organizatorzy przed konkursem.
Jak zapowiedzieli pół roku temu organizatorzy konkursu międzynarodowego, wszyscy kandydaci do tego konkursu, łącznie z Polakami wyłonionymi w eliminacjach krajowych, będą musieli wziąć udział we wstępnych przesłuchaniach (w dniach 23-29 września 2005 roku). Do Konkursu międzynarodowego (2-24 października 2005 roku) zakwalifikowanych ma być nie więcej niż 80 uczestników. (iza)