PolskaSiedem tysięcy pocztowców na Jasnej Górze

Siedem tysięcy pocztowców na Jasnej Górze

Około siedmiu tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Poczty Polskiej na Jasną Górę. Obecni i dawni pracownicy poczty przybyli do sanktuarium - wraz ze swoimi rodzinami - pod hasłem: "Wiarygodni".

Na początku mszy u jasnogórskich wałów odczytano skierowany do uczestników pielgrzymki papieski telegram. Papież Franciszek zachęcał pocztowców, "by ich praca była nie tylko pośrednictwem w nawiązywaniu kontaktów między ludźmi, ale także posługą Chrystusowi obecnemu w drugim człowieku".

Mszy przewodniczył biskup Antoni Długosz z Częstochowy. Swoją homilię ubarwił śpiewanymi przez siebie piosenkami z dopasowanymi do wydźwięku przekazu tekstami - jedna z nich powstała do znanej melodii "Et si tu n'existais pas" Joe Dassina.

"Dziś już prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu. Towarzyszy on nam, wraz z innymi środkami łączności w każdej chwili. Dzięki tym współczesnym formom komunikowania się możemy porozmawiać z kimś bliskim w każdej chwili. Świat przez to rzeczywiście stał się globalną wioską, a ludzie mają większą możliwość poznania się i bycia dla siebie bardziej wspólnotą braterską. Ale czy taka łączność wystarczy?" - pytał bp Długosz.

Hierarcha zachęcał zabranych by byli "Bożymi listonoszami". "Co to znaczy? To znaczy winniśmy najpierw umieć słuchać Boga, nastawiać swój duchowy odbiornik na właściwa falę, na której słyszalny jest Jego głos. Być Bożym listonoszem, to znaczy przyjąć Boże Słowo jako niezwykły dar miłości, nim żyć, i podzielić się z innymi tym Bożym przekazem" - wyjaśnił biskup.

Namawiał też do modlitwy, by w środowisku pocztowców nie brakło żywych świadków Boga, uczciwych dyrektorów, kierowników, urzędników i zwykłych pracowników. "Bóg was potrzebuje, potrzebuje waszej uczciwości i sumienności.

- Pamiętajcie, że praca zawodowa jest terenem składania naszego świadectwa. W pracy zawodowej Bóg wymaga od każdego chrześcijanina zajęcia postawy aktywnej, jednoznacznej i czytelnej. To jest teren, na którym stykamy się z ludźmi o różnych postawach religijno-moralnych, i dlatego nasze świadectwo ma tak wielkie znaczenie - konkludował bp Długosz.

Pocztowcy i towarzyszący im filateliści złożyli w darach ołtarza m.in.: klasery z walorami filatelistycznymi Poczty Polskiej i ofiarę pieniężną na renowację Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tego dnia - równolegle - w bazylice jasnogórskiej odbyły się uroczystości 23. Pielgrzymki Sportowców.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)