Trwa ładowanie...
d3k5zp9
03-07-2003 10:19

Siedem kluczy do skarbów

Wystawę czeskich klejnotów koronacyjnych otwarto w Pradze na Hradczanach. Dla Czechów jest to wielkie święto, bo skarby na widok publiczny wystawiane są tylko raz na kilka lat.

d3k5zp9
d3k5zp9

Korona króla Karola IV, berło i jabłko, a także płaszcz koronacyjny posiadają nieocenioną wartość. To wyjątkowe dzieła sztuki złotniczej z XIV wieku. Na co dzień, klejnoty przechowywane są w skarbcu kaplicy świętego Vaclava, która znajduje się w prawej nawie katedry świętego Vita na Hradczanach. Teraz, na czas wystawy klejnoty przeniesione zostały do Starego Pałacu Królewskiego.

Wydarzeniu temu towarzyszy ceremonia otwarcia skarbca zamkniętego na siedem zamków. Klucz od każdego z nich posiada inna osoba. Są to prezydent, premier, prymas, przewodniczący obu izb parlamentu, dziekan katedry świętego Vita i burmistrz Pragi.

Już w nocy ze środy na czwartek na Starych Zamkowych Schodach tworzyła się długa, kilkugodzinna kolejka Czechów pragnących zobaczyć skarby narodowe. Turyści z zagranicy także będą musieli odstać swoje. Codziennie wystawę, która otwarta będzie zaledwie do 13 lipca obejrzy około 5 tysięcy osób.

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj