Setki osób obchodziły Święto Niepodległości w Wilnie
W Święto Niepodległości Polski setki osób
przybyły na wileński cmentarz na Rossie, gdzie w
grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce.
Tradycyjnie przy płycie marszałka, przy której wartę honorową pełnili polscy kombatanci i harcerze, kwiaty w południe złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, polskich organizacji społecznych, placówek oświatowo-kulturalnych, uczniowie polskich szkół, polscy turyści.
Świętując ten dzień, dajemy wyraz naszej miłości do ojczyzny, do jej historii i kultury. W tym szczególnym miejscu na wileńskiej Rossie składamy hołd pamięci twórcom niepodległości, tysiącom żołnierzy, często bezimiennym, którzy przeleli krew w walce o wolność- powiedział charge d'affaires ambasady polskiej, Andrzej Kupiec, przemawiając do zebranych na Rossie.
Zaznaczył, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości Polski mają szczególny charakter. Dziś bowiem, po raz pierwszy w historii, Polska i Litwa obchodzą to święto wspólnie. Dziś w Warszawie prezydenci Lech Kaczyński i Valdas Adamkus wspólnie biorą udział w głównych obchodach tego święta - podkreślił Kupiec.
Z cmentarza na Rossie uczestnicy wileńskich obchodów Święta Niepodległości udali się do kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Wzięli udział w mszy świętej, podczas której harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, z okazji 95-lecia harcerstwa na Wileńszczyźnie i 100-lecia skautingu, złożyli wotum dziękczynne w postaci srebrnego ryngrafu.
Okolicznościowe apele i akademie odbyły się w niedzielę w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, która jest zamieszkana w większości przez Polaków. W miejscowości Punżanki, odległej od Wilna o 40 km, gdzie znajduje się kaplica-grobowiec gen. Daniela Konarzewskiego i jego rodziny, w niedzielę została odprawiona msza święta, podczas której zbierano pieniądze na remont tej kaplicy.
Daniel Konarzewski był uczestnikiem czterech wojen: rosyjsko- japońskiej, I światowej, polsko-ukraińskiej i polsko- bolszewickiej. W roku 1920 jako dowódca I dywizji strzeleckiej bronił Warszawy przed bolszewikami. Od roku 1928 był pierwszym wiceministrem spraw wojskowych oraz szefem administracji armii II Rzeczypospolitej.
Wileńskie obchody Święta Niepodległości Polski zakończy w środę koncert w Filharmonii Wileńskiej w wykonaniu laureata XV Międzynarodowego Koncertu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafała Blechacza.
Aleksandra Akińczo