Trwa ładowanie...

Setki osób na kiermaszu ośmioletniej Asi z Poznania

• 8-letnia Asia zorganizowała kiermasz

• Zbierała pieniądze na leczenie i rehabilitację chorej mamy

• Zapowiedź wydarzenia odbiła się szerokim echem w mediach

• W kiermaszu wzięły udział setki osób

• Pomoc zadeklarowali prywatni sponsorzy

• Wydarzenia o mały włos nie zablokowały anonimowe donosy

Share
dnjloj5

Setki poznaniaków, osoby z Wielkopolski i spoza regionu wzięły udział w kiermaszu zorganizowanym przez ośmioletnią dziewczynkę w Poznaniu. Asia przygotowała go dla sąsiadów, by pomóc chorej mamie; jej zaproszenie ukazało się w ogólnopolskich mediach.

Kilka dni temu na klatkach schodowych jednego z poznańskich osiedli rozwieszone zostały ogłoszenia: "Mam na imię Asia. Zbieram na leczenie i rehabilitację mojej mamusi. Zachęcam do zakupów i pomocy". Dziewczynka informowała, że przygotowała loterię z nagrodami do wyboru, w tym "zabawki nie tylko dla dziewczynek, artykuły szkolne, ubrania oraz buty". Po tym, jak zdjęcie z jej ogłoszeniem trafiło do internetu, o sprawie poinformowały ogólnopolskie media.

Wielki sukces

Pomoc dziewczynce zadeklarowały osoby prywatne, organizacje, fundacje i firmy. Zainteresowanie kiermaszem przerosło wyobrażenia zarówno Asi, jak i jej chorej mamy, która właśnie wróciła ze szpitala. Na kiermaszu na osiedlu Batorego pojawiły się prawdziwe tłumy.

dnjloj5

Wielu uczestników wydarzenia wrzucało pieniądze do skarbonek, inni nabywali przedmioty wybrane z setek dostarczanych w ostatnich dniach przez osoby chcące włączyć się w akcję. W zamian za datek można było zrobić sobie zdjęcie w małym fiacie, przejechać się harleyem, pomalować twarz, zjeść loda lub ciasto. Do skarbonek często trafiały banknoty o najwyższych nominałach.

"Pięknie narozrabiałaś"

- Jestem bardzo zdziwiona, że tyle ludzi przyszło, moja mama też jest zaskoczona. Przygotowałam trochę moich rzeczy, dużo przynieśli ludzie z serca. Można u mnie kupić zabawki, torebki, torby, lalki, kucyki. Myślałam, że będzie zwyczajnie, a nie tak aż, że będą motory i dmuchany zamek - powiedziała dziennikarzom Asia.

- Ten dzień od rana jest zakręcony. Bardzo się cieszę, że to tak wygląda, jestem zmęczona, ale bardzo szczęśliwa. Pieniądze trafią na rehabilitację mamy, na transport do Bydgoszczy - bo tam jest najlepszy lekarz, na taki balkonik, który mama potrzebuje - dodała.

Kiermasz na os. Batorego (fot. PAP / Paweł Jaskółka)
Źródło: Kiermasz na os. Batorego (fot. PAP / Paweł Jaskółka)

Do dziennikarzy wyszła też mama organizatorki kiermaszu. - Kochana córeczko, chciałam ci powiedzieć, że bardzo cię przepraszam za moją pierwszą reakcję. Będąc jeszcze w szpitalu powiedziałam, że bardzo narozrabiałaś. Teraz chcę powiedzieć, żeby wszyscy słyszeli, że pięknie narozrabiałaś - powiedziała.

dnjloj5

Jak dodała, osoby chore i cierpiące, szczególnie te, które zmagają się z bólem, nie mogą tracić nadziei. - Ja wiem, że nie jestem sama, jest nas dużo. I oprócz codziennego cierpienia, zmagamy się z bezdusznością i nieudolnością służby zdrowia i urzędów orzeczniczych. Łączę się z tymi wszystkimi osobami, chciałam się z nimi podzielić tą nadzieją, którą dała mi moja córka, którą ja straciłam, a ona nie - powiedziała.

Kobieta podziękowała wszystkim uczestnikom akcji. - Bardzo dziękuję, bardzo się cieszę, jestem oszołomiona - przyznała.

Długie leczenie

Ojciec Asi powiedział dziennikarzom, że mama dziewczynki jest cały czas diagnozowana i leczona. Przyznał, że jest dumny z pomysłu córki. - Myślałem, że skończy się to na sąsiedzkim kiermaszu, a nie na ogólnopolskiej akcji. Cieszy, że ludzie widzą konieczność pomocy chorym osobom - powiedział.

- Gdy żona zaczęła chorować, to była epilepsja lekooporna, do tego doszły problemy ze wzrokiem, kłopoty z kręgosłupem. Ania przeszła jedną operację, czekają ją jeszcze przynajmniej dwie operacje na kręgosłup, a także kolejne badania. Trudno jest powiedzieć, ile będzie kosztowało leczenie. Tymczasem ZUS odmówił Ani renty - dodał.

dnjloj5

Uczestnicy kiermaszu mówili, że po zobaczeniu w internecie, w prasie lub telewizji ogłoszenia dziewczynki nie wyobrażali sobie, by można było nie przyjść i nie pomóc Asi i jej mamie. - Jesteśmy mieszkańcami osiedla Batorego, to jest nasza sąsiadka z klatki obok. Przynieśliśmy trochę gadżetów do sprzedania, skombinowaliśmy stoliki, teraz włączamy się też finansowo - syn kupił koszulkę Lecha Poznań - powiedziała PAP jedna z uczestniczek kiermaszu.

Do rodziców Asi zgłosili się w sobotę m.in. poznańscy strażacy. - Usłyszeliśmy o tym, że dziewczynka sprzedaje swoje zabawki, żeby pomóc matce. To dziecko jest wzorem - mały urwis, który musi być dorosły. To co mogliśmy, zebraliśmy we własnym zakresie i przywieźliśmy żeby przekazać - powiedział PAP strażak Bartosz Suski.

Donosy "życzliwych"

Jak informuje serwis internetowy "Głosu Wielkopolski" kiermasz był poważnie zagrożony. Wszystko przez anonimowe donosy, które w piątek dotarły do poznańskich władz. Organizatorzy wydarzenia nie mieli stosownych pozwoleń, jednak urzędnicy nie chcieli blokować wydarzenia i poprzez redakcję "Głosu" skontaktowali się z dziewczynką i jej rodziną. Ostatecznie podjęto decyzję o wstrzymaniu działań, które mogły przerwać akcję pomocy.

W dwie godziny udało się znaleźć fundację, która udzieliła swojego zezwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej. W akcję zaangażowała się się Fundacja Dar Szpiku.

Czytaj więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/donosy-nie-powstrzymaja-kiermaszu-malej-asi,10584060/2/

dnjloj5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnjloj5
Więcej tematów