ŚwiatSetki gwiazd i miliony fanów przeciwko nędzy

Setki gwiazd i miliony fanów przeciwko nędzy

Bono w Londynie, Bjork w Tokio, Pet Shop Boys w Moskwie i dziesiątki innych gwiazd uświetniły 10 koncertów dobroczynnych, jakie odbyły się w sobotę w 8 krajach grupy G-8 oraz w Republice Południowej Afryki. Globalny show pod nazwą Live 8 zorganizował znany muzyk Bob Geldof. Geldofowi chodziło o przyciągnięcie uwagi świata ku problemom, z jakimi zmaga się Afryka: nędza, bezrobocie, głód, AIDS, malaria oraz ku temu, jak pomóc państwom tego kontynentu.

Setki gwiazd i miliony fanów przeciwko nędzy
Źródło zdjęć: © AFP

03.07.2005 | aktual.: 05.07.2005 15:42

Flagowe widowisko odbyło się w stolicy Wielkiej Brytanii, zainaugurowane występem Paula McCartney'a i zespołu U-2.

Od Johannesburga po Filadelfię, Berlin, Tokio, Moskwę i Rzym oraz Barrie w Ontario, artyści i fani zgromadzili się na muzyczny maraton, by uświadomić światu, jak źle dzieje się w Afryce.

Drugą kluczową ideą, jaka przyświecała imprezie, było wywarcie presji na przywódców najbogatszych państw, by popróbowali zaradzić afrykańskim bolączkom podczas szczytu G-8 (7 najbardziej uprzemysłowionych krajów plus Rosja), zaplanowanego w przyszłym tygodniu w Szkocji.

Na koncercie w Filadelfii zaprezentowano egzemplarz amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, która sformułowała równość wszystkich ludzi. Ogłoszona w 1776 roku w Filadelfii Deklaracja podkreśla m.in., że "wszyscy ludzie są stworzeni do równości, są obdarzeni przez Stwórcę pewnymi niezbywalnymi prawami, wśród których jest prawo do Życia, Wolności oraz dążenie do Szczęścia".

W Johannesburgu furorę zrobił były prezydent RPA Nelson Mandela. Historia i przyszłe pokolenia osądzą naszych przywódców na podstawie decyzji, które podejmą oni w nadchodzących tygodniach - powiedział Mandela licznie zgromadzonym tłumom na placu Mary Fitzgerald.

Na scenach w dziesięciu miejscach na globie wystąpili jeszcze m.in. Andrea Bocelli, The Cure, Elton John, T.Rex, Dido i Youssou N'Dour, Robby Williams, Madonna, która u boku etiopskiej kobiety Birham Woldu wykonała utwór "Like a prayer", czyli "Tak jak modlitwa". To Woldu pokazywano na zdjęciach eksponujących straszliwy głód, jaki nawiedził Etiopię w latach 1984-85.

Na estradzie po raz pierwszy od 1981 roku razem zagrali członkowie legendarnej kapeli Pink Floyd, wywołując burzę na widowni.

Zdaniem organizatorów, Live 8 obejrzały trzy miliardy ludzi za pośrednictwem TV i Internetu, a na imprezie w Fialdelfii miało pojawić się milion osób. Niektórzy uważają te szacunki za przesadzone, jednak nie ulega wątpliwości, że było to jedna z największych imprez tego typu w historii.

Muzyczne przedstawienia odbyły się w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Kanadzie, Japonii i w Rosji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)