Trwa ładowanie...
dl47fwv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Seria zamachów w Iraku; ponad 50 ofiar śmiertelnych

Ponad 50 ofiar śmiertelnych spowodowała w ciągu ostatniej doby seria zamachów dokonanych w kilku miastach Iraku przez siły Państwa Islamskiego - poinformowały irackie służby i armia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Seria zamachów w Iraku; ponad 50 ofiar śmiertelnych
(PAP/EPA, Fot: Khider Abbas)
dl47fwv

12 ludzi zginęło, a 25 zostało rannych wieczorem w Bagdadzie w wybuchu samochodu pułapki w ruchliwej dzielnicy handlowej.

W kilku atakach samobójczych, do których doszło jeszcze w niedzielę w miejscowości Sudżur (około 70 km na zachód od Bagdadu), śmierć poniosło 40 irackich żołnierzy. Tam też bojownicy IS uprowadzili 68 wojskowych i najprawdopodobniej zabrali ich do leżącej w pobliżu Faludży - powiedział iracki generał Raszid Flejh.

Po obaleniu reżimu Saddama Husajna Faludża stanowiła bastion sunnickich ekstremistów. W 2004 roku siły amerykańskie stoczyły z rebeliantami dwie bitwy o miasto.

dl47fwv

Według przedstawiciela irackich służb bezpieczeństwa ekstremiści z Państwa Islamskiego przeprowadzili w Sudżur szereg ataków na siły rządowe. Wybuchły starcia, w następstwie których armia wycofała z rejonu miasta 700 stacjonujących tam żołnierzy - mówił cytowany przez AP anonimowy funkcjonariusz.

Associated Press podała, że po sukcesach odniesionych w Iraku i Syrii bojownicy Państwa Islamskiego weszli do prowincji Anbar na zachodzie kraju, wdając się w walki z siłami irackimi. Na tych terenach dominują sunnici, ugrupowanie wykorzystało więc ich niechęć do zdominowanych przez szyitów władz centralnych i uzyskało wsparcie.

Mimo że siły rządowe i kurdyjscy peszmergowie w asyście amerykańskiego lotnictwa osiągnęli pewne sukcesy w walkach z islamistami, m.in. odbili z ich rąk strategiczną zaporę na Tygrysie w Mosulu i kilka mniejszych miast północy, bojownicy Państwa Islamskiego nie ustępują, a także ukrywają się pośród ludności cywilnej w większych ośrodkach.

Jednocześnie siły irackie i kurdyjskie zaczęły otrzymywać wsparcie z Zachodu w postaci sprzętu wojskowego i szkoleń. Do poszkodowanej przez konflikt ludności cywilnej zaczęła docierać pomoc humanitarna.

dl47fwv

Podziel się opinią

Share

dl47fwv

dl47fwv
Więcej tematów