Trwa ładowanie...
dzm7mjx

Serbski polityk zastrzelony w Kosowskiej Mitrowicy przed własnym domem

Były kandydat na burmistrza w zdominowanej przez ludność serbską części miasta Kosowska Mitrowica i radny współrządzącej w Kosowie serbskiej Niezależnej Partii Liberalnej (SLS) został zastrzelony przed swoim domem w nocy ze środy na czwartek - podały media.
Share
Główny most na rzece Ibar, która dzieli miasto na dwie części
Główny most na rzece Ibar, która dzieli miasto na dwie częściŹródło: AFP, Fot: Armend Nimani
dzm7mjx

35-letni Dimitrije Janićijević został zastrzelony przez nieznanego sprawcę po wyjściu z samochodu przed swoim domem, w północnej części miasta.

Policja nie ustaliła jeszcze tożsamości zabójcy ani motywu.

Janićijević kandydował, bez powodzenia, na burmistrza północnej, serbskiej, części Kosowskiej Mitrowicy w listopadzie ub. roku i zasiadał z ramienia SLS, partii mniejszości serbskiej w Kosowie, w radzie gminy Północna Mitrowica. Osierocił troje dzieci, jego żona spodziewa się czwartego.

dzm7mjx

Agencja prasowa Beta podała, że Janićijević już w przeszłości kilkakrotnie był celem udaremnionych zamachów, np. gdy pod jego samochodem znajdowano ładunki wybuchowe.

Sytuacja w podzielonej rzeką Ibar Kosowskiej Mitrowicy, której północna część zamieszkana jest głównie przez ludność serbską, a południowa przez albańską, jest napięta od kilku miesięcy.

Wybory lokalne, który odbyły się w listopadzie ub. roku po raz pierwszy z udziałem kosowskich Serbów i przy aprobacie władz Serbii, trzeba było powtórzyć w kilku lokalach wyborczych przez akty przemocy ze strony serbskich grup przeciwnych głosowaniu. W ubiegłym tygodniu wybrany na burmistrza Kosowskiej Mitrowicy Krstimir Pantić odmówił objęcia urzędu; wybory mają być powtórzone.

Udział kosowskich Serbów w wyborach to kluczowy element wynegocjowanego przez Unię Europejską porozumienia mającego na celu normalizację stosunków pomiędzy Prisztiną a Belgradem.

dzm7mjx

Podziel się opinią

Share
dzm7mjx
dzm7mjx
Więcej tematów