Trwa ładowanie...
d1lgr7n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Serbski patriarcha Ireneusz potępia planowaną paradę gejów

Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Ireneusz potępił planowaną na niedzielę paradę gejów. Wyraził też obawy co do zagrożenia bezpieczeństwa z powodu zarówno parady w Belgradzie, jak i skrajnie prawicowej kontrdemonstracji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Ireneusz
Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Ireneusz (AFP, Fot: Andrej Isakovic)
d1lgr7n

Patriarcha Ireneusz napisał w wydanym oświadczeniu, że "bezwstydne zgromadzenie" kładzie się moralnym cieniem na Serbii. Ocenił, że parada jest narzucana "Serbii i Belgradowi" przez "mentorów z Europy".

Podkreślił też koszty, jakie w związku z ochroną parady musi ponieść państwo. "Z powodu absurdalnego w istocie paradowania państwo nawet przy obecnym ubóstwie wydaje miliony na ochronę garstki obywateli i ich gości w zaledwie kilkusetmetrowej paradzie w centrum Belgradu" - zaznaczył patriarcha.

Władze sugerowały, że zezwolą na niedzielną paradę mimo obaw, że mogą powtórzyć się zamieszki z 2010 roku, gdy skrajnie prawicowe ugrupowania zaatakowały pierwszą paradę Gay Pride w Belgradzie; w starciach z policją zostało wtedy rannych ok. 150 osób. Od tego czasu parady gejów są w Serbii zakazane.

Jak pisze AP, UE, która w marcu 2012 roku przyznała Serbii status oficjalnego kandydata, traktuje kwestię parady gejów jako sprawdzian tego, czy kraj ten potrafi zagwarantować przestrzeganie praw człowieka.

d1lgr7n

Podziel się opinią

Share

d1lgr7n

d1lgr7n
Więcej tematów