Trwa ładowanie...

Serbski patriarcha Ireneusz potępia planowaną paradę gejów

Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Ireneusz potępił planowaną na niedzielę paradę gejów. Wyraził też obawy co do zagrożenia bezpieczeństwa z powodu zarówno parady w Belgradzie, jak i skrajnie prawicowej kontrdemonstracji.

Share
Serbski patriarcha Ireneusz potępia planowaną paradę gejów
Źródło: AFP, Fot: Andrej Isakovic
d3t6rlx

Patriarcha Ireneusz napisał w wydanym oświadczeniu, że "bezwstydne zgromadzenie" kładzie się moralnym cieniem na Serbii. Ocenił, że parada jest narzucana "Serbii i Belgradowi" przez "mentorów z Europy".

Podkreślił też koszty, jakie w związku z ochroną parady musi ponieść państwo. "Z powodu absurdalnego w istocie paradowania państwo nawet przy obecnym ubóstwie wydaje miliony na ochronę garstki obywateli i ich gości w zaledwie kilkusetmetrowej paradzie w centrum Belgradu" - zaznaczył patriarcha.

d3t6rlx

Władze sugerowały, że zezwolą na niedzielną paradę mimo obaw, że mogą powtórzyć się zamieszki z 2010 roku, gdy skrajnie prawicowe ugrupowania zaatakowały pierwszą paradę Gay Pride w Belgradzie; w starciach z policją zostało wtedy rannych ok. 150 osób. Od tego czasu parady gejów są w Serbii zakazane.

Jak pisze AP, UE, która w marcu 2012 roku przyznała Serbii status oficjalnego kandydata, traktuje kwestię parady gejów jako sprawdzian tego, czy kraj ten potrafi zagwarantować przestrzeganie praw człowieka.

d3t6rlx

Podziel się opinią

Share
d3t6rlx
d3t6rlx
Więcej tematów