Separatystyczny Karabach przyjął konstytucję
Mieszkańcy Górskiego Karabachu,
separatystycznej enklawy ormiańskiej na terytorium Azerbejdżanu,
przyjęli w referendum ogromną większością głosów
konstytucję, w której zapisano, że Górski Karabach jest państwem
"suwerennym i demokratycznym".
Według wstępnych wyników, 98,6% zaaprobowało konstytucję Karabachu. Frekwencja wyniosła 87,2%.
Górski Karabach, wspierany przez Armenię, faktycznie oddzielił się od Azerbejdżanu na początku lat 90. po krwawych walkach, które kosztowały życie 35 tys. ludzi. Poważniejsze walki ustały w 1994 roku, choć w dalszym ciągu dochodzi do wymiany ognia.
Większość mieszkańców regionu stanowią Ormianie - chrześcijanie czujący się bardziej związani z Armenią niż z muzułmańskim Azerbejdżanem, do którego formalnie należy Górski Karabach.
Azerbejdżan, choć faktycznie utracił kontrolę nad Karabachem, grozi, że jeśli prowadzone pod auspicjami OBWE rozmowy o uregulowaniu konfliktu nie przyniosą rezultatu, to podejmie akcję zbrojną mającą przywrócić władzę Baku na tym terenie.
MSZ Azerbejdżanu oficjalnie zaprotestowało przeciwko niedzielnemu referendum. "Referendum jest sprzeczne z wysiłkami na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju i stabilizacji w regionie" - czytamy w oświadczeniu MSZ w Baku.
Separatystyczny prezydent Arkadij Gukasjan powiedział w niedzielę, że przyjęcie konstytucji w referendum pozytywnie wpłynie na rozmowy o statusie Górskiego Karabachu.