Trwa ładowanie...
d3f66ny
09-01-2007 10:30

Sensor 2000 razy czulszy od zwykłego CCD

Na trwających obecnie targach CES 2007 koreańska firma Planet82 ( zajmująca się głównie nanotechnologią ) przedstawiła nowy, kolorowy sensor obrazu o nazwie SMPC. Przedstawiciele firmy zapewniają, iż potrafi on rejestrować zdjęcia i filmy w ciemnym pomieszczeniu bez użycia dodatkowego oświetlenia.

Nowy, bardzo czuły, kolorowy sensor obrazu o rozdzielczości VGA jest około dwa tysiące razy czulszy oraz o 50 procent mniejszy od tradycyjnych matryc CMOS i CCD spotykanych w obecnie dostępnych "cyfrówkach". Urządzenie, które umożliwia rejestrowanie obrazów z prędkością sięgającą 30 klatek na sekundę, zbudowane zostało przy wykorzystaniu technologii SMTP ( co jest skrótem od nazwy "Single carrier Modulation Photo Detector" ).

d3f66ny
d3f66ny

Nowość reaguje na naprawdę niewielką ilość fotonów - http://pl.wikipedia.org/wiki/foton, gdyż - jak twierdzą przedstawiciele Planet82 - do działania wystarczy mu oświetlenie, którego natężenie nie przekracza jednego luksa - http://pl.wikipedia.org/wiki/luks ( ekwiwalent oświetlenia jakie daje świeczka w odległości jednego metra ).

Niestety na razie nie wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze aparaty cyfrowe wykorzystujące nowy chip.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj