Trwa ładowanie...
d4b6ah6

Sensacyjne ustalenia: Ryszard C. nie był u Niesiołowskiego

Dowody zebrane przez śledczych z Łodzi, nie potwierdzają informacji, że Ryszard C. kilka godzin przed zabójstwem był w budynku przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi, gdzie mieści się biuro poselskie wicemarszałka sejmu, Stefana Niesiołowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sensacyjne ustalenia: Ryszard C. nie był u Niesiołowskiego
(PAP)
d4b6ah6

Informację o tym, że podejrzany miał być w dniu zabójstwa między godz. 8.00 a 9.00 rano w budynku, w którym mieści się biuro Niesiołowskiego przekazała tydzień po tragedii dyrektor jego biura Aleksandra Woron. Według niej mężczyzna miał pytać o wicemarszałka. "Po uzyskaniu informacji od osób znajdujących się w budynku, o tym, że go nie ma i biuro jest zamknięte, spytał o siedzibę biura PiS-u i odszedł" - napisała wówczas w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej Aleksandra Woron.

Prokuratura przesłuchała dyrektor biura, portiera budynku, a także inne osoby, które mogły mieć informacje w tej sprawie. Zabezpieczyła także nagrania z monitoringu budynku, ale okazało się, że nie ma już nagrania z dnia, w którym miał być widziany Ryszard C.

- Te informacje faktycznie wymagały sprawdzenia. Na końcowe wnioski należy jeszcze poczekać, ale te dowody, które do dzisiaj zostały przeprowadzone, nie potwierdzają, że to właśnie Ryszard C. był w tym budynku - powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

d4b6ah6

Według niego prokuratura wciąż bada m.in., co Ryszard C. robił pomiędzy połową lipca, gdy wymeldował się z Częstochowy, a przyjazdem do Łodzi, gdzie zameldował się w hotelu 13 października. Śledczy ustalają m.in., czy był w innych biurach poselskich; nie chcą na razie ujawniać informacji w tej sprawie.

Sprawdzają także, na czym polegały i jak przebiegały przygotowania sprawcy do popełnienia przestępstw i czy współpracował on z innymi osobami. Jak poinformował Kopania, prokuratura ma już wyniki oględziny i ekspertyzę telefonu komórkowego należącego do podejrzanego; nie chce ujawnić jej wyników. - Mamy także informacje co do zawartości laptopa znalezionego w aucie wynajmowanym przez Ryszarda C. Weryfikujemy je i wciąż czekamy na ekspertyzę. Ze względu na dobro postępowania także informacji o zawartości laptopa nie ujawniamy - dodał.

62-letni Ryszard C. wtargnął do łódzkiej siedziby PiS 19 października. Zaatakował znajdujące się tam osoby. Zastrzelił Marka Rosiaka, męża b. wiceprezydent Łodzi, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego. Później - jak ustalili śledczy - strzelił do 39-letniego asystenta posła Jagiełły - Pawła Kowalskiego; gdy chybił, zaatakował go paralizatorem i ranił nożem. Świadkowie tragedii twierdzą, że krzyczał, iż chciał zabić Jarosława Kaczyńskiego i "powystrzelać pisowców".

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa z użyciem broni palnej. Według śledczych w obu przypadkach motywem ataku była przynależność partyjna obu ofiar. W prokuraturze mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Łódzki sąd aresztował go na trzy miesiące. Grozi mu dożywocie.

Jacek Walczak

d4b6ah6

Podziel się opinią

Share
d4b6ah6
d4b6ah6
Więcej tematów